Dostępne postaci leku

Żyto występuje w postaci zawiesiny.

Działanie+mechanizm

Żyto to roślina, której działanie na organizm człowieka jest spowodowane obecnością w składzie błonnika, witamin i minerałów. Błonnik wspomaga trawienie, a zawartość witamin i minerałów ma korzystny wpływ na ogólną kondycję organizmu. W żytku znajduje się także secalina, która działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

Wskazania

Leki zawierające żyto stosuje się głównie w przypadku dolegliwości związanych z prostatą. Pomagają w łagodzeniu objawów związanych z łagodnym przerostem prostaty, takich jak trudności z oddawaniem moczu, częste parcie na pęcherz, czy uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza.

Przeciwwskazania

Leki zawierające żyto nie są zalecane dla osób z alergią na tę roślinę lub cierpiących na choroby układu pokarmowego, takie jak choroba celiakia czy choroba Leśniowskiego-Crohna.

Działania niepożądane

Żyto, chociaż jest zdrowe, może powodować pewne niepożądane działania. W przypadku osób uczulonych na gluten, zawarty w żytku gluten może wywołać reakcje alergiczne. Może to prowadzić do problemów z brzuchem, bólów głowy, zmęczenia oraz innych objawów nietolerancji glutenu. Ponadto żyto może powodować wzdęcia i niestrawność u niektórych osób.

Przedawkowanie

Przedawkowanie żyta bywa rzadkie. Możliwe objawy to rozwolnienie, wymioty, bóle brzucha, alergie, nawet zatrucie jeśli ziarno było skażone. Także spożywanie zbyt dużych ilości może prowadzić do zwiększenia ryzyka rozwoju niektórych typów raka.

Środki ostrożności

Stosując leki z zawierające żyto, należy pamiętać o regularności przyjmowania i nieprzekraczania zaleconej dawki. Jeśli jesteś alergikiem, sprawdź skład preparatu. Leków z żytem nie powinny stosować osoby z chorobą Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego czy celiakią. Leki te mogą wpływać na działanie innych leków, dlatego jeśli zażywasz jakiekolwiek inne, skonsultuj to z lekarzem lub farmaceutą.