Dostępne postaci leku

żel silikonowy

Popularne połączenia

Żel silikonowy, żadnej innej substancji nie jest łączona z tym lekiem.

Działanie+mechanizm

Żel silikonowy działa na zasadzie tworzenia bariery ochronnej na powierzchni skóry. Warstwa ta zabezpiecza skórę przed czynnikami zewnętrznymi, a także utrzymuje odpowiednie nawilżenie, zapobiegając przesuszeniu. Działanie silikonu polega także na wypełnianiu małych nierówności skóry, co sprawia, że staje się ona gładka i miękka.

Wskazania

Leki zawierające żel silikonowy stosuje się przede wszystkim do pielęgnacji i regeneracji skóry, szczególnie w przypadku blizn. Dzięki nim blizny stają się mniej widoczne, mniej czerwone i mniej twarde. Mogą być stosowane na blizny pooperacyjne, po poparzeniach, czy po trądziku. Pomagają zminimalizować objawy i poprawić wygląd skóry.

Przeciwwskazania

Nie powinieneś stosować leków z żelkiem silikonowym, jeśli jesteś na nie uczulony. Nie nakładaj ich na otwarte rany, błony śluzowe (np. oczy, usta) lub na skórę z objawami zapalenia jak zaczerwienienie, wysypka, pieczenie. Nie używaj, jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, chyba że zaleci to lekarz.

Działania niepożądane

Żel silikonowy jest zazwyczaj dobrze tolerowany przez organizm i rzadko powoduje poważne skutki uboczne. Niemniej jednak, u niektórych osób może wywołać reakcje alergiczne, takie jak zaczerwienienie, swędzenie, pieczenie lub wysypkę na skórze. W bardzo rzadkich przypadkach może dojść do powstania pęcherzy. Jeśli doświadczasz któregokolwiek z tych objawów, powinieneś zakończyć stosowanie żelu.

Przedawkowanie

Żel silikonowy generalnie jest bezpieczny do użytku zewnętrznego i rzadko prowadzi do przedawkowania. Jeśli jednak zostanie przypadkowo połknięty, może powodować nudności, wymioty, ból brzucha lub problemy z oddychaniem. W razie takiej sytuacji natychmiast skontaktuj się z lekarzem lub centrum kontroli zatrucia. Pamiętaj, aby zawsze używać produktów zawierających silikon zgodnie z zaleceniami producenta.

Środki ostrożności

Leki z żel silikonowy mogą wywołać reakcje alergiczne, więc jeśli zauważysz zaczerwienienie, swędzenie, pieczenie, powinieneś skontaktować się z lekarzem. Unikaj kontaktu z oczami, ustami, błonami śluzowymi. Jeśli produkt dostanie się do oka, przemyj go dużą ilością wody. Nie stosuj na uszkodzoną skórę. Uważaj, by nie połykać żelu.