Związki aktywne biologiczne

Witamina C występuje w postaciach:
– kwasu askorbinowego
– askorbinianu sodu
– askorbinianu wapnia
– askorbinianu magnezu
– askorbinianu potasu
– askorbinianu cynku
– askorbinianu winianu
– askorbinianu octanu.

Dostępne postaci leku

tabletki, krople, kapsułki, wstrzyknięcia domięśniowe lub dożylne

Przeciwwskazania

Witamina C zazwyczaj jest bezpieczna dla większości osób. Niemniej, nie powinni jej stosować ludzie, którzy mają problemy z nerkami, w tym kamienie nerkowe, lub osoby z zaburzeniami metabolizmu żelaza, takimi jak hemochromatoza czy talasemia. Zawsze pamiętaj, że zanim zaczniesz przyjmować jakiekolwiek suplementy, powinieneś skonsultować się z lekarzem.

Przedawkowanie

Przedawkowanie witaminy C może powodować biegunkę, nudności, ból brzucha, a u osób podatnych na tworzenie kamieni nerkowych może zwiększać to ryzyko. Jeśli pojawiają się takie objawy, należy zredukować dawkę witaminy C. Jeżeli objawy nie ustąpią, konieczna może być wizyta u lekarza.

Środki ostrożności

Przyjmowanie witaminy C w ogóle jest bezpieczne, ale spożywanie jej w dużych dawkach może powodować skutki uboczne jak biegunka czy nudności. Niektóre osoby mogą reagować uczuleniem na witaminę C. Jeśli jesteś alergikiem, skonsultuj się z lekarzem przed jej stosowaniem. Witamina C może również wpływać na wyniki niektórych testów medycznych. Przed wykonaniem takiego testu, poinformuj lekarza o przyjmowanych suplementach.

Rola w organizmie człowieka

Witamina C, znana też jako kwas askorbinowy, to ważny składnik, który pomaga naszemu ciału funkcjonować prawidłowo. Jest niezbędna do produkcji kolagenu, białka, które pomaga w gojeniu ran. Dodatkowo, pomaga utrzymać nasze zęby i dziąsła zdrowymi. Witamina C jest również silnym przeciwutleniaczem, który chroni nasze komórki przed szkodliwym działaniem tzw. wolnych rodników. Pomaga też w przyswajaniu żelaza z pożywienia.

Objawy niedoboru

Niedobór witaminy C może wywołać szereg problemów zdrowotnych. Możesz odczuć zmęczenie i osłabienie, bóle i stawy mogą cię boleć. Twoja skóra może stać się sucha, a rany mogą goić się wolniej. Możesz też częściej łapać infekcje, bo twój układ odpornościowy będzie słabszy. Na poważnym etapie niedoboru może pojawić się szkorbut.

Źródła pokarmowe

Witamina C jest obfita w owocach i warzywach, szczególnie w cytrusach. Najwięcej znajdziesz jej w czarnej porzeczce, kiwi czy papryce czerwonej. Dobrym źródłem są też truskawki, maliny, ananasy, pomarańcze, grejpfruty, cytryny oraz warzywa takie jak brokuły, brukselka, szpinak czy kapusta. Pamiętaj, że witamina C jest wrażliwa na wysoką temperaturę, dlatego najlepiej spożywać te produkty na surowo.