Związki aktywne biologiczne
Ryboflawina, fosforanwodorek ryboflawiny, adenozynomonofosforan ryboflawiny
Dostępne postaci leku
tabletki
Przeciwwskazania
Witamina B2, zwana też ryboflawiną, jest zwykle bezpieczna dla większości ludzi. Niemniej jednak, jeżeli jesteś alergiczny na ryboflawinę lub inne witaminy z grupy B, powinieneś unikać leków zawierających witaminę B2. Również osoby z nadwrażliwośćą na witaminę B2 powinny powstrzymać się od jej przyjmowania. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Przedawkowanie
Przedawkowanie witaminy B2 może objawiać się pieczeniem, świądem skóry, zmianami koloru moczu na intensywnie żółty, a także niewyjaśnionymi bólami brzucha. Jeśli zauważysz u siebie te symptomy, powinieneś przestać przyjmować suplementy z witaminą B2 i skonsultować się z lekarzem. W przypadku ciężkich reakcji, takich jak trudności z oddychaniem czy obrzęk twarzy, szyi czy języka, powinieneś natychmiast wezwać pomoc medyczną.
Środki ostrożności
Przede wszystkim, nie przekraczaj zalecanej dawki witaminy B2 bez konsultacji z lekarzem. Jeżeli jesteś na jakiejkolwiek specjalnej diecie lub jesteś w ciąży lub karmisz piersią, skonsultuj się z lekarzem przed zażyciem tego leku. Niektórzy ludzie mogą doświadczyć skutków ubocznych jak np. zaburzenia żołądkowo-jelitowe. W razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów skontaktuj się z lekarzem.
Rola w organizmie człowieka
Witamina B2, czyli ryboflawina, pomaga twojemu ciału wchłaniać i przekształcać inne składniki odżywcze, takie jak białka, tłuszcze i węgle. Bierze też udział w produkcji czerwonych krwinek, które transportują tlen do różnych części ciała. Dodatkowo, jest potrzebna do utrzymania zdrowej skóry i oczu.
Objawy niedoboru
Niedobór witaminy B2, znanej też jako ryboflawina, może powodować różne objawy. Możesz odczuwać zmęczenie, bóle głowy i problemy ze wzrokiem, jak światłowstręt. Twoja skóra może stać się sucha i łuszcząca się, szczególnie wokół nosa i na ustach. W kącikach ust mogą pojawiać się bolesne ranki. Właściwa dieta i suplementacja pomagają utrzymać odpowiedni poziom witaminy B2.
Źródła pokarmowe
Witamina B2, zwana też ryboflawiną, znajduje się w wielu produktach spożywczych. Duże ilości tej witaminy zawierają mleko i produkty mleczne, jak ser czy jogurt. Dobrym źródłem są też jaja, mięso, zwłaszcza wątroba i nerki oraz ryby. Witaminę B2 można znaleźć również w pieczywie pełnoziarnistym, brokułach, szpinaku czy grzybach. Jest także zawarta w drożdżach.