Związki aktywne biologiczne

retinol, retinal, retinoidy, octan retinolu, palmitynian retinolu

Dostępne postaci leku

krople, kapsułki, maść

Przeciwwskazania

Nie powinieneś brać dodatkowej witaminy A, jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, ponieważ nadmiar tej witaminy może szkodzić nienarodzonemu dziecku. Z powodu ryzyka przedawkowania, nie powinieneś też brać dodatkowej witaminy A, jeśli już dostajesz jej wystarczająco dużo z jedzenia. Osoby z chorobą nerek czy wątroby również powinny unikać suplementacji witaminą A bez konsultacji z lekarzem.

Przedawkowanie

Przedawkowanie witaminy A może objawiać się bólami głowy, zawrotami, nudnościami, wymiotami, suchością skóry, utratą apetytu, sennością, zmęczeniem, drażliwością, a nawet problemami z widzeniem. Jeśli zauważysz u siebie te objawy po zażywaniu suplementów z witaminą A, powinieneś natychmiast przestać je przyjmować i skontaktować się z lekarzem. Zawsze pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dawki suplementów.

Środki ostrożności

Zażywaj witaminę A zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. Nie przekraczaj zalecanej dawki, ponieważ może to prowadzić do przedawkowania. Unikaj spożywania alkoholu, ponieważ może to zakłócić wchłanianie witaminy. Jeżeli jesteś w ciąży, karmisz piersią lub masz problemy z wątrobą, skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem zażywania. Nie stosuj witaminy A, jeżeli jesteś na diecie niskotłuszczowej bez konsultacji z lekarzem.

Rola w organizmie człowieka

Witamina A jest bardzo ważna dla naszego organizmu. Pomaga utrzymać zdrowe oczy – zwłaszcza dobry wzrok w nocy, a także skórę i błony śluzowe (jak linia naszego nosa i gardła). Dodatkowo, witamina A wspiera nasz układ odpornościowy, pomagając nam walczyć z infekcjami.

Objawy niedoboru

Niedobór witaminy A może objawiać się problemami ze wzrokiem, szczególnie trudnościami z widzeniem po zmroku. Możemy także doświadczać suchego i łuszczącego się skóry, a także suchych oczu. Dodatkowo, może dojść do częstych infekcji.

Źródła pokarmowe

Witamina A jest niezwykle ważna dla naszego organizmu. Możemy ją znaleźć głównie w produktach odzwierzęcych, takich jak wątroba, jaja czy mleko. Roślinne źródła witaminy A to przede wszystkim warzywa i owoce o intensywnie czerwonej, pomarańczowej lub żółtej barwie, np. marchew, dynia, papryka czy mango, ale także zielone warzywa liściaste jak szpinak.