Przeciwwskazania

Winorośl właściwa jest naturalnym składnikiem wielu leków, ale nie jest dla wszystkich bezpieczna. Nie powinni jej stosować ludzie, którzy mają problemy z krążeniem, takie jak zakrzepica. Nie jest też bezpieczna dla kobiet w ciąży, ponieważ może prowadzić do poronienia. Jeśli przyjmujesz jakiekolwiek leki, skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem preparatów z winoroślą właściwą.

Działania niepożądane

Winorośl właściwa, mimo swoich właściwości leczniczych, może powodować niepożądane efekty. Przy zbyt długotrwałym stosowaniu mogą wystąpić dolegliwości żołądkowo-jelitowe, takie jak ból brzucha, wymioty, biegunka. Może też powodować bóle głowy, zawroty głowy i uczucie zmęczenia. W skrajnych przypadkach może prowadzić do uszkodzenia wątroby.

Surowiec zielarski

liście, kwiaty, owoce, korzeń

Skład chemiczny

1. Resweratrol — związek o silnym działaniu przeciwutleniającym, który może wpływać na poprawę zdrowia serca i układu krwionośnego.
2. Kwas elagowy — posiada właściwości przeciwnowotworowe i przeciwzapalne.
3. Kwas galusowy — działa przeciwwirusowo i przeciwnowotworowo.
4. Kwas winowy – posiada działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.
5. Kwas p-kumarowy – działa przeciwzapalnie i przeciwnowotworowo.
6. Kwaterytyny — związek o działaniu przeciwzapalnym i przeciwutleniającym.
7. Kwas kawowy — działa przeciwwirusowo, przeciwnowotworowo oraz przeciwzapalnie.
8. Epikatechina — posiada silne działanie przeciwutleniające i może pomóc w profilaktyce chorób serca.
9. Proantocyjanidyny — związki o działaniu przeciwcukrzycowym, przeciwnowotworowym i przeciwzapalnym.

Działanie

Winorośl właściwa działa na nasz organizm jak naturalny detoksykant. Pomaga ona w oczyszczeniu organizmu z toksyn, dzięki czemu poprawia nasze samopoczucie. To możliwe dzięki związkom chemicznym zawartym w roślinie, które przyspieszają pracę nerek i wątroby – naszych naturalnych filtrowania organizmu.

Zastosowanie

Leki zawierające winorośl właściwą stosowane są przede wszystkim na problemy z żyłami, jak np. żylaki, ciężkie i opuchnięte nogi czy hemoroidy. Poprawiają one przepływ krwi, zmniejszają uczucie ciężkości i bólu nóg oraz pomagają zmniejszyć obrzęki. Zawarte w nich substancje mają też działanie przeciwzapalne.

Najważniejsze interakcje z lekami

Winorośl właściwa może wchodzić w interakcje z lekami na obniżenie ciśnienia krwi, takimi jak blokery kanału wapniowego, beta-blokery czy ACE inhibitory. Może również zaburzać działanie leków przeciwzakrzepowych (np. Warfaryna), leków na cukrzycę oraz leków stosowanych w terapii choroby Parkinsona. Zawsze przed rozpoczęciem stosowania winorośli należy skonsultować się z lekarzem.