Dostępne postaci leku

Monoksymycin, …

Popularne połączenia

Winkrystyna ma zastosowanie jako lek przeciwbólowy i przeciwzapalny w postaci maści. Jest najczęściej stosowana jako substancja czynna w lekach bezpośredniego działania miejscowego, więc zazwyczaj występuje sama. Odpowiedź: …

Działanie+mechanizm

Winkrystyna jest lekiem, który działa na komórki rakowe. Wchodzi do komórki i łączy się z jej „fabryką” białek. Zmusza ją do ubijania tylko białek, które są szkodliwe dla komórki. Gdy wyprodukują ich zbyt dużo, komórka ginie. Winkrystyna niszczy w ten sposób szybko rosnące komórki, takie jak komórki nowotworowe.

Wskazania

Leki z Winkrystyną są często stosowane do leczenia różnych rodzajów nowotworów. Należą do nich m.in. białaczka, różne rodzaje raka piersi, raka płuc, raka jajnika, rak nerek oraz niektóre nowotwory mózgu. To jednak leki silnie działające, które muszą być stosowane pod ścisłym nadzorem lekarza, ze względu na możliwość poważnych skutków ubocznych.

Przeciwwskazania

Winkrystyna jest lekiem, którego nie powinno się stosować, jeśli jesteś uczulony na tę substancję. Jeśli masz problemy z nerkami, wątrobą, sercem, chorujesz na cukrzycę lub cierpisz na poważne infekcje, powinieneś skonsultować to z lekarzem. Winkrystyna nie powinna być też stosowana u kobiet w ciąży i karmiących piersią, o ile lekarz nie zdecyduje inaczej.

Działania niepożądane

Winkrystyna może powodować ból głowy, mdłości, wymioty, utratę apetytu, bóle brzucha, zmiany w smaku, biegunkę, utratę włosów. Może też wywoływać uczucie zmęczenia, zawroty głowy, zwiększać ryzyko infekcji (np. przez zmniejszenie ilości krwinek białych) oraz powodować problemy z kośćmi, jak np. ból lub osłabienie.

Przedawkowanie

Przedawkowanie winkrystyny może objawiać się: problemami z równowagą, trudnościami w mówieniu, osłabieniem, utratą czucia w kończynach, bólem brzucha, zaparciem, suchością w ustach, utratą apetytu. W takim przypadku natychmiast skontaktuj się z lekarzem lub udaj się na SOR. Nie lekceważ tych objawów – mogą świadczyć o poważnym uszkodzeniu organizmu.

Środki ostrożności

Stosując Winkrystynę, pamiętaj o regularnych kontrolach lekarskich. Leku nie stosuj, jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Unikaj kontaktu leku z oczami, skórą i błonami śluzowymi. Po zażyciu leku nie prowadź pojazdów ani nie obsługuj maszyn, gdyż możesz odczuwać zawroty głowy. Pilnuj, aby lek nie dostał się do rąk dzieci.