Dostępne postaci leku

Wersenian disodowy występuje w postaciach:
– tabletek
– kapsułek
– syropu
– zastrzyków
– kropli
– maści
– inhalacji

Popularne połączenia

Wersenian disodowy jest łączony z:
1. Paracetamolem,
2. Kwasem acetylosalicylowym,
3. Kofeiną,
4. Askorbianem,
5. Kodeiną,
6. Metamizolem,
7. Ibuprofenem,
8. Ketoprofenem,
9. Naproksenem,
10. Diklofenakiem.

Działanie+mechanizm

Wersenian disodowy działa jak „gąbka” dla metali: wiąże je w swojej strukturze i pomaga organizmowi je usunąć. Działa szczególnie na metale ciężkie, takie jak ołów czy rtęć. Działa też na wapń, dlatego może pomagać w usuwaniu nadmiaru tego minerału z organizmu.

Wskazania

Wersenian disodowy to substancja, która pomaga nam w walce z nadmiarem metali w naszym organizmie – takich jak ołów, żelazo, miedź czy aluminium. Stosujemy leki z jego zawartością, gdy wyniki badań wskazują, że mamy za dużo tych metali w ciele, co zagraża naszemu zdrowiu. Na przykład, po zatruciu metalem ciężkim.

Przeciwwskazania

Leki z Wersenianem disodowym nie powinny być stosowane, jeśli masz problemy z nerkami, wysokie stężenie magnezu we krwi lub jesteś na diecie niskosodowej. Nie powinno się ich też używać, kiedy jesteś uczulony na tę substancję. Takie leki mogą być szkodliwe dla kobiet w ciąży i karmiących piersią – zawsze konsultuj taką sytuację z lekarzem.

Działania niepożądane

Wersenian disodowy to substancja chemiczna, która w ogromnej ilości może być szkodliwa. Przy długotrwałym kontakcie z naszą skórą może powodować podrażnienia, podobnie jak w przypadku naszych oczu. Po spożyciu może powodować mdłości, wymioty, ból brzucha czy biegunkę. Ważne jest, aby w razie kontaktu z tą substancją skonsultować się z lekarzem.

Przedawkowanie

Przedawkowanie Wersenianu disodowego może powodować nudności, ból brzucha, wymioty, biegunkę czy gorączkę. W skrajnych przypadkach mogą wystąpić trudności z oddychaniem. Jeżeli zauważysz u siebie te objawy po zażyciu Wersenianu disodowego, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem lub udaj się do najbliższej placówki opieki zdrowotnej. Pamiętaj, zawsze stosuj leki zgodnie z zaleceniami lekarza.

Środki ostrożności

Stosując wersenian disodowy, pilnuj, aby nie przekroczyć zalecanej dawki. Leku nie powinni stosować osoby z chorobami nerek czy serca bez konsultacji z lekarzem. W czasie leczenia unikaj jedzenia dużych ilości produktów zawierających wapń, np. nabiału. Poinformuj lekarza o wszystkich innych lekach, które przyjmujesz. W razie jakichkolwiek niepokojących objawów, skontaktuj się z lekarzem.