Przeciwwskazania

Nie powinieneś stosować leków z tysiącznikiem zwyczajnym, jeśli jesteś uczulony na ten składnik. Nie zaleca się go też dla osób z niewydolnością nerek, serca lub wątroby. Powinieneś unikać tysiącznika, jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Lekarz może odradzić jego stosowanie, jeśli masz problemy z układem krwionośnym, np. krwawienia.

Działania niepożądane

Tysiącznik zwyczajny to zioło, które generalnie jest bezpieczne, ale u niektórych osób może powodować reakcje alergiczne. Ponadto, jeśli jest przyjmowany w dużych ilościach, może prowadzić do nudności, bólu brzucha, biegunki i nawet wymiotów. Ważne jest więc, aby stosować go z umiarem i pod kontrolą specjalisty.

Surowiec zielarski

liście, kwiaty

Skład chemiczny

„Tysiącznik zwyczajny” zawiera wiele aktywnych związków, które są korzystne dla zdrowia. Znajduje się tu między innymi achilleina, która ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Inne związki to kamfora, która jest silnym czynnikiem przeciwdrobnoustrojowym, oraz taniny, które mają właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Tysiącznik zawiera również flawonoidy, które są silnymi przeciwutleniaczami, oraz kwas rozmarynowy, który ma właściwości przeciwwirusowe i przeciwnowotworowe.

Działanie

Tysiącznik zwyczajny to roślina lecznicza. Działa on przede wszystkim na układ pokarmowy, pomagając w trawieniu. Stymuluje wydzielanie soku żołądkowego, dzięki czemu proces trawienia jest efektywniejszy. Dodatkowo ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, co pozytywnie wpływa na stan naszego zdrowia.

Zastosowanie

Leki zawierające Tysiącznik zwyczajny stosuje się w przypadku problemów z układem pokarmowym. Pomagają one zwalczać takie dolegliwości jak bóle brzucha, wzdęcia czy niestrawność. Dodatkowo pomagają one łagodzić objawy kataru siennego oraz astmy. Tysiącznik zwyczajny ma również właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu może być pomocny w stanach zapalnych skóry.

Najważniejsze interakcje z lekami

Tysiącznik zwyczajny może osłabiać działanie niektórych leków. Nie należy go łączyć z lekami przeciwzakrzepowymi, przeciwkrzepliwymi (np. aspiryna, warfaryna) oraz lekami na cukrzycę. Może to spowodować zbyt dużą ich skuteczność, co jest niebezpieczne. Przed stosowaniem rośliny leczniczej warto skonsultować się z lekarzem.