Dostępne postaci leku

Tabletki powlekane

Popularne połączenia

Tezakaftor jest stosowany w połączeniu z iwakaftorem.

Działanie+mechanizm

Powoduje zwiększenie ilości oraz nasilenie działania białka F508del-CFTR na powierzchni komórki, czego skutkiem jest zwiększony transport jonów chlorkowych.

Wskazania

Tezakaftor jest lekiem, który stosuje się w leczeniu mukowiscydozy, choroby genetycznej, która powoduje poważne problemy z układem oddechowym i trawiennym. Ten lek pomaga w poprawie funkcji płuc i przebiegu choroby. Używany jest zazwyczaj u pacjentów, którzy mają określony rodzaj mutacji genetycznej.

Przeciwwskazania

Nie powinieneś stosować leków zawierających tezakaftor, jeśli jesteś uczulony na ten składnik. Jeśli masz problemy z wątrobą, również powinieneś zachować szczególną ostrożność. W przypadku kobiet, które są w ciąży lub karmią piersią, zawsze należy najpierw skonsultować się z lekarzem.

Działania niepożądane

Tezakaftor może powodować szereg niepożądanych skutków. Często występującymi problemami są katar i ból gardła. Niektórzy ludzie doświadczają nudności, bólu brzucha czy biegunki. Może wystąpić uczucie zmęczenia, zatkania nosa lub problemy z oddychaniem. W rzadkich przypadkach mogą wystąpić poważne problemy z wątrobą.

Przedawkowanie

Nie są dokładnie znane objawy przedawkowania leku, jednak jeśli czujesz się źle po spożyciu większej ilości leku, powinieneś jak najszybciej skonsultować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala. Poinformuj personel medyczny o ilości zażytego leku i o Twoim stanie zdrowia.

Środki ostrożności

Przy braniu leku z tezakaftorem, ważne jest monitorowanie reakcji organizmu, czyli uważne obserwowanie czy nie wystąpią niepokojące skutki uboczne jak problemy z oddychaniem, ból w klatce piersiowej czy zmiana rytmu serca. Leku nie powinno się łączyć z niektórymi innymi lekami bez konsultacji z lekarzem. Należy również zadbać o regularne spożywanie posiłków z tłuszczem, które pomagają w przyswajaniu leku.