Związki aktywne biologiczne

chlorowodorek sodu, chlorek sodu, cytrynian sodu, wodorotlenek sodu, wodorowęglan sodu, fosforan sodu, metylan sodu, siarczan sodu, węglan sodu, podocian sodu, octan sodu, bromek sodu, jodek sodu, nitrobursztynian sodu

Dostępne postaci leku

tabletki, tabletki musujące, saszetki do sporządzania roztworu

Przeciwwskazania

Nie powinieneś brać leków zawierających sód, jeśli masz problemy z nerkami lub sercem, a także gdy musisz przestrzegać diety niskosodowej. Przyjmowanie tego typu leków może prowadzić do zatrzymania wody w ciele i podwyższenia ciśnienia krwi. Leków z sodem nie powinny też stosować osoby zmagające się z nadciśnieniem.

Przedawkowanie

Objawy przedawkowania sodu mogą obejmować: uczucie pragnienia, obrzęk ciała (np. twarzy, rąk), bóle głowy, nudności, zmęczenie, dezorientację, a nawet drgawki. W skrajnych przypadkach może wystąpić śpiączka lub zgon. W razie podejrzenia zbyt dużej ilości sodu w organizmie należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub udać na SOR. Nie próbuj samodzielnie leczyć przedawkowania.

Środki ostrożności

Przyjmując leki zawierające sód, pamiętaj, aby uważać na łączną ilość sodu spożywaną na co dzień – za dużo może podnieść ciśnienie krwi. Unikaj spożywania nadmiernej ilości soli i słonych przekąsek. Informuj lekarza, jeżeli masz problemy z nerkami, sercem czy masz wysokie ciśnienie krwi. Nie przekraczaj dawki zaleconej przez lekarza.

Rola w organizmie człowieka

Sód jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Reguluje on poziom płynów w ciele, pomaga w przewodzeniu impulsów nerwowych oraz jest niezbędny do prawidłowego skurczu mięśni, w tym serca. Sód jest także potrzebny do utrzymania równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie.

Objawy niedoboru

Niedobór sodu w organizmie to stan, który nazywamy hiponatremią. Objawy mogą być niewielkie, ale gdy są poważne, mogą obejmować uczucie zmęczenia, konfuzję i dezorientację, problemy z równowagą, bóle głowy, nudności i wymioty. W skrajnych przypadkach może prowadzić do drgawek, utraty świadomości, a nawet śpiączki.

Źródła pokarmowe

Sód jest głównym składnikiem soli kuchennej, dlatego produkty mocno solone są jego głównym źródłem. Takie jak wędliny, ser żółty, chipsy, przekąski solone, dania typu fast food, zupy i sosy instant oraz konserwy. Dużo sodu zawierają również pieczywo i produkty piekarnicze. Jednak pamiętaj, nadmiar sodu szkodzi zdrowiu!