Dostępne postaci leku

Rozuwastatyna,…

Działanie+mechanizm

Rozuwastatyna działa jak „sprzątacz” zbierający „zły” cholesterol z krwi. Robi to przez ograniczenie produkcji „złego” cholesterolu przez naszą wątrobę i zwiększenie zdolności naszego organizmu do usuwania go z krwi. Pomaga to w utrzymaniu zdrowego poziomu cholesterolu.

Wskazania

Rozuwastatyna jest lekiem, który lekarz może zalecić, jeśli masz za wysoki poziom cholesterolu we krwi. Pomaga ona obniżyć poziom złego cholesterolu (LDL) i podwyższyć poziom dobrego cholesterolu (HDL). Może też być stosowana do zmniejszenia ryzyka ataku serca, udaru czy innych problemów sercowo-naczyniowych u osób, które mają wysokie ryzyko takich zdarzeń.

Przeciwwskazania

Nie należy stosować leków z rozuwastatyną w przypadku ciąży, karmienia piersią lub jeśli planujesz zostać w ciąży. Należy powstrzymać się od ich używania, jeżeli cierpisz na chorobę wątroby lub masz nieprawidłowo wysokie wyniki badań wątroby. Dodatkowo, jeśli masz uczulenie na rozuwastatynę lub inne składniki leku, również powinieneś go unikać.

Działania niepożądane

Rozuwastatyna może powodować bóle mięśni oraz ból i obrzęk stawów. Możesz również odczuć nudności, zaparcia lub biegunkę. Czasami może wystąpić uczucie osłabienia lub zawrotów głowy. W rzadkich przypadkach lek może prowadzić do poważniejszych problemów, jak uszkodzenie wątroby czy nerek. Jeśli zaobserwujesz jakiekolwiek niepokojące objawy, skontaktuj się z lekarzem.

Przedawkowanie

Przedawkowanie Rozuwastatyny może prowadzić do objawów takich jak: ból mięśni, osłabienie, nudności, wymioty, biegunka, czy gwałtowne utraty apetytu. W sytuacji pojawienia się powyższych objawów zaleca się natychmiastowy kontakt z lekarzem lub szpitalnym oddziałem ratunkowym. Nie należy samodzielnie próbować leczyć tych objawów.

Środki ostrożności

Podczas stosowania Rozuwastatyny nie powinno się spożywać grejpfrutów ani soku grejpfrutowego, bo mogą one zwiększyć ilość leku we krwi. Przed rozpoczęciem kuracji trzeba poinformować lekarza o wszelkich problemach z wątrobą lub nerkami. Jeśli podczas leczenia pojawią się bolesne skurcze mięśni lub ciemny mocz, należy skontaktować się z lekarzem. Na czas leczenia należy unikać spożywania alkoholu.