Dostępne postaci leku

ampułki, proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań, plaster transdermalny

Działanie+mechanizm

Poprzez agonistyczne oddziaływanie z receptorami opioidowymi μ (mi) remifentanyl zmniejsza doznania bólowe. Remifentanyl odznacza się szybkim, krótkim i odwracalnym działaniem analgetycznym. Innym efektem podania leku jest obniżenie częstości oddechu przez zmniejszenie wrażliwości chemoreceptorów na wzrost poziomu dwutlenku węgla (CO2). Nie stwierdzono, aby jednorazowo podany remifentanyl powodował wzrost uwalniania histaminy.

Wskazania

Remifentanyl to silny lek przeciwbólowy, który jest najczęściej stosowany w szpitalach. Używa się go głównie podczas operacji chirurgicznych i innych zabiegów medycznych, które mogą wywołać silny ból. Może być również stosowany do utrzymania pacjenta w śpiączce farmakologicznej – czyli medycznie indukowanym śnie, kiedy to jest konieczne.

Przeciwwskazania

Leków zawierających remifentanyl nie powinieneś stosować, jeśli jesteś uczulony na remifentanyl lub inne składniki tego leku. Jeśli masz problemy z oddychaniem albo jesteś bardzo słaby i wycieńczony, musisz być pod szczególną opieką lekarską. Niebezpieczne też może być stosowanie remifentanylu, jeśli przyjmujesz leki zwane inhibitory MAO (stosowane przeciwko depresji lub Parkinsonowi).

Działania niepożądane

Remifentanyl to silny lek przeciwbólowy i jak każdy lek, może powodować różne skutki uboczne. Niektóre osoby mogą odczuwać nudności, wymioty, dreszcze lub gorączkę. Inni mogą doświadczyć uczucia suchości w ustach, bólu głowy, bólu mięśni, zmiany tętna czy problemy z oddychaniem. Czasem może pojawić się uczucie senności, dezorientacji lub zawrotów głowy. Wszystkie te objawy powinno się zgłosić lekarzowi.

Przedawkowanie

Przedawkowanie może objawiać się bólem w klatce piersiowej, trudnościami w oddychaniu, brakiem odpowiedzi na bodźce, nawet utratą przytomności. W przypadku tych objawów należy natychmiast wezwać pomoc medyczną. Nie próbuj samodzielnie obudzić osoby, daj jej swobodę w oddychaniu, usuń potencjalne zagrożenia w otoczeniu. Wstrzymuj się od podawania leków bez konsultacji ze specjalistą.

Środki ostrożności

Remifentanyl to silny lek przeciwbólowy, który powinien być stosowany tylko pod nadzorem lekarza. Nie należy go stosować jeśli masz problemy z oddychaniem lub jesteś uczulony na jakiekolwiek substancje w nim zawarte. Nigdy nie zwiększaj dawki ani częstotliwości podania bez porozumienia z lekarzem. Unikaj prowadzenia pojazdów lub obsługi maszyn pod wpływem tego leku, ponieważ może on powodować zawroty głowy lub senność.