Przeciwwskazania
Leki z ostryżem długim nie powinny być stosowane przez kobiety w ciąży i karmiące piersią, ponieważ mogą negatywnie wpływać na rozwój dziecka. Osoby z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy lub z chorobami wątroby i nerek również powinny unikać tych leków. Również w przypadku alergii na ostryż długi nie należy stosować tych preparatów.
Działania niepożądane
Ostryż długi jest zazwyczaj bezpieczny, ale u niektórych osób może powodować reakcje alergiczne takie jak swędzenie, wysypka, kichanie czy nieżyt nosa. Może także powodować problemy z przewodem pokarmowym, np. nudności, biegunkę, ból żołądka. Przy dużych dawkach mogą wystąpić zawroty głowy, nietypowe krwawienia, a nawet utrata przytomności.
Surowiec zielarski
– Liście
– Kwiaty
– Korzeń
– Ziele
– Owoce
Skład chemiczny
Ostryż długi, znany też jako kłącze ostryżu, zawiera wiele aktywnych związków. Zalicza się do nich przede wszystkim kurkuminę, będącą głównym składnikiem kurkumy, od której ostryż długi nie różni się składem. Inne ważne związki to: bisdemetoksykurkumina, demetoksykurkumina, cyklo-kurkumina oraz turmeron. Ponadto ostryż długi zawiera też flawonoidy, tłuszcze, białka i węglowodany.
Działanie
Ostryż długi to roślina, która pomaga w leczeniu różnych dolegliwości przez poprawę ogólnej pracy organizmu. Stymuluje produkcję białych krwinek, które odpowiadają za obronę ciała przed chorobami. Dodatkowo pomaga w eliminacji toksyn z organizmu, poprawia metabolizm i wspomaga trawienie.
Zastosowanie
Ostryż długi to naturalny składnik niektórych leków, który jest często używany w medycynie ludowej. Może pomóc w leczeniu różnych dolegliwości, w tym infekcji układu oddechowego, jak przeziębienie czy kaszel. Leki z ostryżem długim stosuje się też przy problemach trawiennych, takich jak niestrawność, ból brzucha, czy wzdęcia. Niektóre osoby używają go także w celu obniżenia poziomu cholesterolu.
Najważniejsze interakcje z lekami
Ostryż długi nie powinien być stosowany z niektórymi lekami, które zmieniają wątrobowe enzymy, jak np. leki na grzybicę, antybiotyki, leki na HIV/AIDS oraz niektóre antydepresanty. Może to prowadzić do zwiększenia lub zmniejszenia ich działania. Zawsze zasięgnij porady lekarza przed rozpoczęciem stosowania ostryżu długiego.