Przeciwwskazania

Nie należy zażywać leków z omanem wielkim, jeżeli jesteś w ciąży lub karmisz piersią — nie ma pewności, czy jest to bezpieczne. Osoby z problemami z sercem, nerkami czy wątrobą, diabetycy oraz dzieci do 12 roku życia powinny również unikać tych leków. Zawsze pamiętaj, aby zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty przed zażyciem jakiegokolwiek leku.

Działania niepożądane

Oman wielki może powodować reakcje alergiczne, które objawiają się swędzeniem, wysypką, a w skrajnych przypadkach nawet obrzękiem twarzy lub trudnościami z oddychaniem. Może też wywoływać mdłości, wymioty czy bóle brzucha. Osoby z problemami z sercem powinny go unikać, bo może zwiększać ryzyko krwotoków. Przy długotrwałym stosowaniu może prowadzić do przewlekłego zapalenia wątroby.

Surowiec zielarski

kora, kwiaty, liście, korzenie, nasiona, łodygi, owoce, sok

Skład chemiczny

Oman wielki to jedna z popularnych nazw rośliny zwanej również tymiankiem. Źródłem aktywności biologicznej omanu wielkiego są związki chemiczne, które występują w jego składzie. Liczne badania wykazały, że oman zawiera wiele kluczowych związków, takich jak flawonoidy, kumaryny, triterpeny, sterole i polisacharydy. Ponadto oman wielki zawiera znaczne ilości olejków eterycznych — głównie fenole, takie jak tymol, karwakrol i p-cymen oraz monoterpeny, w tym pinen i borneol. W roślinie tej występują również saponiny i garbniki.

Działanie

Oman wielki to roślina, która wspiera trawienie poprzez zwiększenie produkcji soków żołądkowych. Te soki przyspieszają proces trawienia i pomagają organizmowi łatwiej przyswoić składniki odżywcze. Oman wielki działa też przeciwzapalnie i łagodzi bóle brzucha.

Zastosowanie

Leki zawierające oman wielki stosuje się głównie do złagodzenia problemów z trawieniem. Są one pomocne przy wzdęciach, niestrawności, problemach żołądkowych i lekkim bólu brzucha. Pomagają także poprawić apetyt. Dodatkowo stosowane są jako środek moczopędny, co oznacza, że pomagają usuwać nadmiar płynów z organizmu.

Najważniejsze interakcje z lekami

Oman wielki, roślina zaliczana do ziół leczniczych, może wpływać na działanie niektórych leków. Głównie dotyczy to leków przeciwzakrzepowych (np. warfaryna), ponieważ oman może zwiększyć ich efekty, prowadząc do nadmiernego rozrzedzenia krwi. W przypadku leków obniżających cukier we krwi, jak metformina, Oman może zbyt mocno wzmocnić ich działanie, co grozi hipoglikemią. Unikaj stosowania omanu z tymi lekami.