Przeciwwskazania

Leki z oliwką europejską nie powinny być stosowane przez osoby, które mają alergię na tę roślinę lub inne składniki leku. Powinny też unikać ich kobiety w ciąży, chyba że lekarz zaleci inaczej. Nie zaleca się ich także dla dzieci bez konsultacji z lekarzem. Przy długotrwałym stosowaniu mogą wystąpić bóle głowy, nudności, a nawet biegunka.

Działania niepożądane

Oliwka europejska jest generalnie bezpieczna, ale może powodować uczulenie u niektórych osób. Objawy tego mogą obejmować swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie skóry, wysypkę lub obrzęk. U niektórych osób może również wywołać zgagę lub ból żołądka, zwłaszcza gdy jest spożywana na pusty żołądek. W przypadku wysokiego spożycia może dochodzić do biegunki.

Surowiec zielarski

owoc, liść, korzeń, kwiat, łodyga, nasiona.

Skład chemiczny

Oliwka europejska to źródło wielu biologicznie czynnych związków. Wśród nich są: oleuropeina — silny przeciwutleniacz, który obniża poziom cholesterolu i ciśnienie krwi, olej z oliwek, który zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe oraz polifenole — antyoksydanty, które zapobiegają uszkodzeniom komórek. Zawiera również flawonoidy, które mają właściwości przeciwnowotworowe, witaminy A, E i K, które przyczyniają się do zdrowia skóry, włosów i kostek. Ponadto oliwka europejska zawiera skwalen, który ma właściwości antygrzybiczne i przeciwwirusowe.

Działanie

Oliwka europejska działa przede wszystkim jako środek przeciwzapalny i przeciwmiażdżycowy. Ma to związek z obecnością w niej substancji zwanych polifenolami, które neutralizują szkodliwe działanie wolnych rodników. Ponadto pomaga ona obniżyć ciśnienie krwi i poziom „złego” cholesterolu. Działa też moczopędnie, co pomaga w detoksykacji organizmu.

Zastosowanie

Leki zawierające oliwkę europejską stosuje się głównie w celu poprawy funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. Mogą pomóc obniżyć wysokie ciśnienie krwi, zredukować poziom złego cholesterolu czy zabezpieczyć serce przed stresem oksydacyjnym. Ponadto mogą być stosowane do łagodzenia objawów związanych z niewydolnością nerek.

Najważniejsze interakcje z lekami

Oliwka europejska nie powinna być stosowana równocześnie z lekami na nadciśnienie, takimi jak beta-blokery, ACE-i lub leki moczopędne. Może to zwiększyć ryzyko zbyt dużego obniżenia ciśnienia. Dodatkowo, osoby przyjmujące leki przeciwcukrzycowe powinny zachować ostrożność, ponieważ oliwka europejska może zwiększyć działanie tych leków, prowadząc do zbyt niskiego poziomu cukru we krwi.