Przeciwwskazania

Nie powinieneś stosować leków zawierających lipę, jeśli jesteś uczulony na tę roślinę. Te leki mogą także pogorszyć objawy u osób cierpiących na choroby serca, dlatego jeśli masz problemy z sercem, lepiej unikać produktów z lipą. Również kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem przed zażywaniem takich leków.

Działania niepożądane

Niektóre osoby mogą doświadczyć reakcji alergicznych po spożyciu lipy, takich jak wysypka, swędzenie, duszności, ból brzucha, nudności lub wymioty. Picie zbyt dużo naparu z kwiatów lipy może prowadzić do problemów z sercem, jak rozregulowanie rytmu serca. Przedłużone stosowanie lipy może też powodować uszkodzenia wątroby.

Surowiec zielarski

kwiat, liść, korzeń, owoc, nasiono

Skład chemiczny

W liściach lipy występują takie związki aktywne jak: flawonoidy (w tym kwercetyna i kemferol), taniny, olejki eteryczne, garbniki, antocyjany, fenolokwasy, saponiny, związki kumarynowe, śluz, cukry, sole mineralne (w tym mangan, sód, potas) oraz witaminy (przede wszystkim witamina C). Te związki aktywne sprawiają, że lipa ma działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające, przeciwgorączkowe, moczopędne, uspokajające oraz łagodzące bóle głowy.

Działanie

Lipa działa na organizm człowieka głównie jako środek przeciwzapalny i przeciwbakteryjny. Zawarte w niej substancje, takie jak flawonoidy, związki garbnikowe i oleje eteryczne, pomagają zwalczać infekcje, łagodzą stan zapalny i pomagają obniżyć gorączkę. Dodatkowo lipa ma działanie moczopędne, co oznacza, że pomaga usunąć nadmiar płynów z organizmu.

Zastosowanie

Leki zawierające lipę stosuje się najczęściej w przypadku przeziębienia lub grypy, gdy towarzyszą nam takie objawy jak kaszel, gorączka czy bóle mięśni. Lipa działa przede wszystkim przeciwgorączkowo, przeciwbólowo i uspokajająco. Dodatkowo pomaga przy problemach z zasypianiem. Istotne jest, że lipa pobudza również organizm do produkcji potu, co pomaga w oczyszczeniu organizmu z toksyn.

Najważniejsze interakcje z lekami

Lipa to popularne zioło, które może wpływać na działanie niektórych leków. Należy się skontaktować z lekarzem przed zażyciem lipy, jeśli zażywasz jakiekolwiek leki na serce, na cukrzycę, przeciwkrzepliwe (np. aspirynę) lub leki przeciwwirusowe. Lipy nie powinno się też łączyć z innymi ziołami lub suplementami, które mogą wpływać na cukier we krwi lub skrzepienie krwi.