Dostępne postaci leku

Krem, żel, emulsja, maść

Popularne połączenia

W jednym leku kwas azelainowy jest łączony z innymi substancjami takimi jak tlenek cynku, kwas salicylowy, kwas linolowy, kwas arachidowy.

Działanie+mechanizm

Kwas azelainowy działa na skórę praktycznie na dwa sposoby. Po pierwsze, pomaga w odblokowaniu porów skóry, co zapobiega powstawaniu zaskórników i pryszczy. Po drugie, ma właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu łagodzi podrażnienia i stan zapalny. Dodatkowo zwalcza bakterie, które mogą prowadzić do trądziku.

Wskazania

Leki z kwasem azelainowym stosuje się w dermatologii. Najczęściej używa się ich do leczenia trądziku i różowatego, czyli stanów zapalnych skóry twarzy, które objawiają się czerwonymi wypryskami i zaskórnikami. Kwas azelainowy może być również stosowany w leczeniu melasmy, dolegliwości, której objawem są brązowe plamy na skórze.

Przeciwwskazania

Kwas azelainowy jest stosowany w leczeniu trądziku i różnych problemów z pigmentacją skóry. Pomimo tego, nie każdy powinien go używać. Nie powinieneś stosować leków zawierających kwas azelainowy, jeśli jesteś uczulony na ten składnik. Mogą wystąpić reakcje alergiczne, takie jak swędzenie, zaczerwienienie lub podrażnienie skóry. Kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny skonsultować użycie tych leków z lekarzem, aby upewnić się, że są one bezpieczne dla nich i ich dziecka.

Działania niepożądane

Kwas azelainowy może wywoływać różne działania niepożądane. Najczęściej spotykane to uczucie pieczenia, swędzenia, sapania lub bólu w miejscu, gdzie został nałożony. Może także powodować suchość skóry lub łuszczenie się naskórka. W rzadkich wypadkach, mogą wystąpić reakcje alergiczne, takie jak zaczerwienienie, obrzęk, wysypka, trudności w oddychaniu lub zawroty głowy.

Przedawkowanie

Przedawkowanie kwasu azelainowego jest mało prawdopodobne, ale jego nadmierna ilość może powodować podrażnienia skóry, takie jak pieczenie, zaczerwienienie czy suchość. Jeśli zauważysz takie objawy, przestań używać produktu i skonsultuj się z lekarzem. W przypadku przypadkowego połknięcia, natychmiast skontaktuj się z lekarzem lub centrum kontrolowania zatruć.

Środki ostrożności

Lek z kwasem azelainowym może powodować podrażnienia skóry, jak swędzenie czy pieczenie. Aplikuj go jedynie na czystą i suchą skórę, unikaj okolic oczu, ust i błon śluzowych. Jeżeli lek dostanie się do oczu, przemyj je dużą ilością wody. Leku nie należy stosować na rany lub oparzenia. Jeżeli podrażnienie nie ustępuje, skontaktuj się z lekarzem. Pamiętaj o regularnym stosowaniu leku, ale unikaj przekroczenia dawki zaleconej przez lekarza.