Przeciwwskazania

Nie powinieneś używać leków zawierających krokus uprawny, jeśli masz alergię na tę roślinę lub masz problemy z nerkami, wątrobą, sercem lub ciśnieniem krwi. Kobiety w ciąży i karmiące piersią również powinny unikać tego leku. Dodatkowo, jeśli bierzesz leki przeciwzakrzepowe lub antykoagulacyjne, powinieneś skonsultować się z lekarzem, zanim zaczniesz stosować Krokus uprawny.

Działania niepożądane

Krokus uprawny jest ogólnie bezpieczny, ale może powodować pewne niepożądane efekty. Niektóre osoby mogą doświadczać alergii, takie jak kichanie, swędzenie lub wysypka. W mocno skoncentrowanej formie może powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak biegunka, nudności, wymioty, a nawet krwawienia. Długotrwałe spożywanie dużych ilości krokusa może prowadzić do żółtaczki.

Surowiec zielarski

kwiaty, liście, korzeń, nasiona, łodyga

Skład chemiczny

W krokusie uprawnym występują następujące związki aktywne: krocyna, flawonoidy, saponiny, alkaloidy, taniny, karotenoidy, olejki eteryczne. Znaleziono tam też wiele minerałów, takich jak potas, wapń, magnez, sód oraz witaminę C. Szczególnie ważny jest związek o nazwie krocetyna, który jest odpowiedzialny za charakterystyczny kolor szafranu.

Działanie

Krokus uprawny, częściej nazywany szafranem, zawiera substancję o nazwie krocyn, która w naszym organizmie działa antyoksydacyjnie, czyli pomaga chronić komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Ponadto krocyn ma działanie przeciwzapalne oraz może pobudzać układ immunologiczny do walki z patogenami.

Zastosowanie

Leki zawierające krokus uprawn”, znany również jako szafran, stosuje się przede wszystkim w celu poprawy nastroju, zmniejszenia stresu i lęku. Pomaga także w leczeniu depresji. Ma również właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, z tego powodu może być stosowany do łagodzenia bólów menstruacyjnych oraz do poprawy pamięci u osób starszych.

Najważniejsze interakcje z lekami

Krokus uprawny nie powinien być stosowany z lekami obniżającymi ciśnienie krwi, bo może spotęgować ich działanie. Powinno się go unikać także w połączeniu z lekami na cukrzycę, ponieważ może zbytnio obniżyć poziom cukru we krwi. Nie zaleca się również używania krokusa z lekami przeciwzakrzepowymi, bo może zwiększyć ryzyko krwawienia.