Przeciwwskazania

Nie powinieneś brać leków z kozłkiem lekarskim, jeśli jesteś w ciąży, karmisz piersią, masz problemy z wątrobą, cierpisz na choroby autoimmunologiczne, alergie, zaburzenia hormonalne lub masz planowaną operację. Kozłek lekarski może wpłynąć na działanie innych leków, więc jeśli przyjmujesz jakiekolwiek leki, porozmawiaj z lekarzem przed rozpoczęciem terapii.

Działania niepożądane

Kozłek lekarski mimo swej prozdrowotnej roli, może powodować nieprzyjemne działania niepożądane. Wśród nich występują takie objawy jak bóle głowy, zawroty, zmęczenie, suchość w ustach, problemy z trawieniem jak nudności czy biegunka. Czasem może dojść nawet do halucynacji. Kozłek lekarski może też wpłynąć na obniżenie ciśnienia krwi.

Surowiec zielarski

liście, kwiaty, łodygi, korzenie

Skład chemiczny

Kozłek lekarski zawiera wiele aktywnych związków, w tym olejek eteryczny (zawierający borneol, kamforę i inne terpeny), kumaryny (kozłek), flawonoidy, garbniki, triterpeny, sterole, kwas rozmarynowy, związki polifenolowe, kwasy organiczne oraz śladowe ilości alkaloidów.

Działanie

Kozłek lekarski jest znaną rośliną, która działa na organizm uspokajająco i rozluźniająco. Wpływa na nerwy, zmniejszając uczucie stresu i napięć. Stymuluje także produkcję żółci przez wątrobę, co pomaga w trawieniu. Dodatkowo kozłek lekarski działa przeciwzapalnie oraz pomaga w łagodzeniu bólów menstrualnych.

Zastosowanie

Kozłek lekarski jest ziołem stosowanym w lecznictwie naturalnym. Leki z nim pomagają na bezsenność, stany lękowe, nerwowość i stres. Są też polecane przy problemach z sercem, jak np. kołatanie serca czy nadmierne tętno, które są spowodowane stresem lub nerwami. Pamiętaj, zawsze skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek suplementacji.

Najważniejsze interakcje z lekami

Kozłek lekarski nie powinien być stosowany jednocześnie z lekami na depresję, zwłaszcza tzw. inhibitorami MAO, bo może to prowadzić do zbyt dużego wzrostu poziomu serotoniny w mózgu. Unikaj także stosowania kozłka z lekami na HIV, jak np. indynawir, ponieważ może to osłabić ich działanie.