Przeciwwskazania

Kozieradki pospolitej powinny unikać osoby chore na cukrzycę, zwłaszcza jeśli zażywają leki na tę chorobę — kozieradka może bowiem zwiększyć ich działanie i prowadzić do przeciwcukrzycowego efektu. Także ci, którzy mają problemy z krzepnięciem krwi, powinni jej unikać, ponieważ może zwiększyć ryzyko krwawienia. Kozieradka jest również niewskazana dla kobiet w ciąży.

Działania niepożądane

Kozieradka pospolita jest generalnie uważana za bezpieczną, ale niektóre osoby mogą odczuwać efekty uboczne. Może ona powodować reakcje alergiczne, takie jak swędzenie, pokrzywka czy kłopoty z oddychaniem. U niektórych osób mogą pojawić się niestrawność, biegunka, gazy czy nudności. Kozieradka może też wpływać na zapach potu, powodując specyficzny, słodki zapach. W rzadkich przypadkach może prowadzić do obniżenia poziomu cukru we krwi.

Surowiec zielarski

liście, nasiona, korzenie, łodygi, kwiaty

Skład chemiczny

Kozieradka pospolita zawiera wiele związków aktywnych, które mają korzystne działanie na organizm człowieka. Najważniejsze z nich to: saponiny steroidowe, flawonoidy, alkaloidy, kwas askorbinowy (witamina C), witaminy z grupy B, zwłaszcza B1 i B2, niacyna, kwas foliowy, β-karoten, kwas pantotenowy, minerały takie jak żelazo, miedź, mangan, magnes, potas, fosfor, wapń, cynk. Kozieradka zawiera również białko, tłuszcze nienasycone oraz błonnik.

Działanie

Kozieradka pospolita pomaga w poprawie trawienia i ogólnej pracy układu pokarmowego. To dzięki obecności specjalnych substancji, które pobudzają wydzielanie soku żołądkowego i wspomagają trawienie. Kozieradka także może wpływać na regulację poziomu cukru we krwi, dzięki czemu jest często wykorzystywana przez osoby z cukrzycą. Jej działanie jest więc skierowane na przyspieszenie i ułatwienie trawienia oraz stabilizację poziomu cukru we krwi.

Zastosowanie

Kozieradka pospolita to roślina, której nasiona mają szereg dobroczynnych właściwości. Leki z jej zawartością stosuje się najczęściej przy problemach trawiennych, takich jak wzdęcia czy niestrawność. Pomoże również przy zaburzeniach gospodarki lipidowej, gdy mamy problem z utrzymaniem prawidłowego poziomu cholesterolu. Kozieradka ma też pozytywny wpływ na kondycję skóry i włosów.

Najważniejsze interakcje z lekami

Kozieradka pospolita może wpływać na działanie niektórych leków. Na przykład może zwiększać efekty farmakologiczne leków przeciwcukrzycowych, co zwiększa ryzyko zbyt niskiego poziomu cukru we krwi. Także nie zaleca się jej stosowania wraz z lekami rozrzedzającymi krew, takimi jak warfaryna, ponieważ może zwiększyć ryzyko krwawienia.