Przeciwwskazania

Nie powinieneś stosować leków zawierających kocankę, czyli łagodzących objawy grypy i przeziębienia, jeśli jesteś uczulony na tę roślinę. Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią również powinny z nich zrezygnować, podobnie jak osoby z chorobami wątroby lub nerek. Leków tych nie powinny przyjmować dzieci poniżej 12 roku życia. Zawsze przed zażyciem jakiegoś leku, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Działania niepożądane

Kocanka jest zwykle bezpieczna dla większości osób, ale nadmierne jej spożycie może prowadzić do bólu brzucha lub nudności. W pojedynczych przypadkach może także wywołać reakcję alergiczną, która objawia się swędzeniem, zaczerwienieniem skóry, czy nawet kłopotami z oddychaniem. W takiej sytuacji należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Surowiec zielarski

płatki kwiatów, łodygi, liście, korzenie

Skład chemiczny

Kocanka to roślina o silnych właściwościach leczniczych, zawierająca wiele związków aktywnych. Do najważniejszych należą flawonoidy (m.in. apigenina, luteolina), kwasy fenolowe (m.in. kwas chlorogenowy, kwas kawowy), saponiny, sterole, triterpeny, garbniki oraz związki kumarynowe. Ponadto kocanka zawiera olejki eteryczne, które mają silne właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

Działanie

Kocanka to roślina, która ma działanie uspokajające. W naszym organizmie działa na układ nerwowy, pomagając mu się zrelaksować. Działa też przeciwbólowo, czyli pomaga zwalczać ból. Kocanka zawiera substancje, które wspomagają pracę serca i układu krążenia, dzięki czemu pomaga też obniżać ciśnienie krwi.

Zastosowanie

Kocanka piaskowa wykorzystywana jest w leczeniu dolegliwości związanych z wątrobą oraz trawieniem. Pomaga w przypadku schorzeń żołądka, takich jak np. niestrawność. Stosuje się ją też przy problemach z pęcherzem i nerkami. Dodatkowo kocanka ma działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Zalecana jest także do oczyszczania organizmu z toksyn.

Najważniejsze interakcje z lekami

Niektóre leki, które mogą wchodzić w interakcję z kocanką to między innymi leki przeciwkrzepliwe i przeciwpłytkowe, jak aspiryna, warfaryna czy klopidogrel. Również leki na cukrzycę, jak metformina czy insulina mogą reagować z kocanką. Kocanka może bowiem zwiększyć działanie tych leków, co może prowadzić do nadmiernego obniżenia cukru we krwi lub zwiększonego ryzyka krwawienia.