Dostępne postaci leku

Obecnie nie znam żadnych leków w jakich występuje „Immunoglobulina Anty D”.

Popularne połączenia

Immunoglobulina Anty D jest łączona z r-Rasburycydol, r-Tetanocytyna, r-Dolcyklowir, r-Paracetamol, r-Erytromycyna, r-Lincomycyną, r-Kolistyną, r-Penicilliną, r-Wankomycyną, r-Ranicydoliną, r-Amoksycyliną, r-Cef

Działanie+mechanizm

Immunoglobulina Anty D to rodzaj leku, który pomaga zapobiegać konfliktowi między różnymi grupami krwi matki i dziecka podczas ciąży. To trochę jak swoisty „kowboj”, który „rozprasza” potencjalnie szkodliwe ciała obce (czerwone krwinki z grupą krwi D) zanim zdążą zrobić krzywdę. Głównym jej zadaniem jest zapobieganie reakcji immunologicznej matki na obecność u dziecka krwinek grupy RhD.

Wskazania

Leki z Immunoglobuliną Anty D stosujemy, gdy mama i tata mają różne czynniki Rh krwi. Można to porównać do sytuacji, gdy mama ma krew „A”, a tata „B”, a dziecko może dostać dowolną z tych grup. Jeśli dziecko dziedziczy „B” po tacie, a ma to miejsce w ciele mamy z grupą „A”, organizm mamy może zacząć atakować krew dziecka jak intruza. Leki z Immunoglobuliną Anty D zapobiegają temu, chroniąc dziecko.

Przeciwwskazania

Leków zawierających Immunoglobulinę Anty D nie powinno się stosować, jeżeli pacjent ma alergię na którykolwiek składnik tego leku. Powinno się ich unikać również, jeżeli osoba ma określone problemy z krążeniem, takie jak choroba zakrzepowo-zatorowa. Ponadto, nie są one zalecane dla osób, które mają niski poziom płytek krwi lub problemy z krzepnięciem.

Działania niepożądane

Immunoglobulina Anty D, podobnie jak inne leki, może powodować działania niepożądane. Niektóre osoby mogą odczuwać objawy podobne do grypy, takie jak ból głowy, zmęczenie, mdłości, bóle mięśni czy gorączkę. Mogą także wystąpić reakcje alergiczne, takie jak wysypka, świąd, obrzęk twarzy, trudności w oddychaniu. W niektórych przypadkach może dojść do reakcji lokalnej, jak zaczerwienienie, obrzęk lub ból w miejscu wstrzyknięcia.

Przedawkowanie

Przedawkowanie Immunoglobuliny Anty-D jest bardzo rzadkie. Możliwe objawy to uczucie słabości, zwiększony puls, nudności, dreszcze, gorączka czy ból głowy. W takim wypadku ważne jest natychmiastowe skontaktowanie się z lekarzem lub udanie się na najbliższy oddział ratunkowy. Przede wszystkim nie należy panikować, a postępy leczenia zawsze powinny być monitorowane przez specjalistę.

Środki ostrożności

Przed podaniem leku z Immunoglobuliną Anty D, powiedz lekarzowi o wszelkich alergiach, bieżących lekach i przeszłości medycznej. Niektóre osoby mogą odczuć efekty uboczne, jak mdłości, bóle głowy czy uczucie zmęczenia. Jeśli odczujesz silne skutki uboczne, skontaktuj się z lekarzem. Lek ten może wpływać na wyniki niektórych testów laboratoryjnych, więc poinformuj o tym medyków przed testami.