Popularne połączenia

Substancja „Hydrolizat żelatyny” może być łączona w jednym leku z innymi substancjami, takimi jak: celuloza, sacharoza, dwutlenek krzemu, kwas stearynowy, sorbinian potasu, żelaza tlenek żółty, żelaza tlenek czerwony, żółcień chinolinowa (E104), talk

Działanie+mechanizm

Hydrolizat żelatyny to po prostu żelatyna, która została rozłożona na mniejsze części przez reakcję z wodą (proces nazywany hydrolizą). Dzięki temu jest łatwiej przyswajalny dla organizmu. Jest bogaty w białko, które organizm wykorzystuje do budowy i naprawy tkanek, w tym skóry, włosów, paznokci i mięśni.

Wskazania

Leki z hydrolizatem żelatyny stosuje się głównie, gdy chcemy wzmocnić nasze stawy, włosy, paznokcie czy skórę. Mogą być pomocne w leczeniu osteoporozy. Hydrolizat żelatyny działa korzystnie na przemianę materii, wspomaga gojenie się ran i regeneruje tkanki. Stosuje się go również w dietach redukcyjnych, ponieważ daje uczucie sytości.

Przeciwwskazania

Nie powinieneś stosować leków zawierających hydrolizat żelatyny, jeśli jesteś uczulony na żelatynę lub jakikolwiek inny składnik leku. Możesz też omijać te leki, jeśli jesteś weganinem lub wegetarianinem, ponieważ żelatyna jest produktem pochodzenia zwierzęcego. To samo dotyczy osób, które z powodów religijnych lub dietetycznych unikają produktów pochodzenia zwierzęcego.

Działania niepożądane

Hydrolizat żelatyny to składnik niektórych leków i suplementów diety. Może powodować reakcje alergiczne, takie jak wysypka, swędzenie, kłopoty z oddechem czy zawroty głowy. Niektóre osoby mogą odczuwać również nudności, ból brzucha i biegunkę. Jeśli po spożyciu produktu zawierającego hydrolizat żelatyny zauważysz jakiekolwiek niepożądane objawy, skontaktuj się z lekarzem.

Przedawkowanie

Hydrolizat żelatyny to łatwo przyswajalne białko. Przedawkowanie może wywołać problemy z trawieniem, jak biegunka, wzdęcia, uczucie pełności. Może także pojawić się alergia, objawiająca się wysypką, świądem czy obrzękiem. W sytuacji takich objawów, przede wszystkim należy przerwać stosowanie tego suplementu. Jeśli objawy nie ustąpią, warto skonsultować się z lekarzem. Pamiętaj, przeterminowane produkty mogą wywoływać złe samopoczucie.

Środki ostrożności

Stosując leki z hydrolizatem żelatyny, należy pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze, jeśli masz alergię na żelatynę lub jakiekolwiek inne składniki leku, nie powinieneś go używać. Po drugie, jeśli odczuwasz jakiekolwiek niepożądane skutki, takie jak wysypka, nudności, wymioty czy problemy z oddychaniem, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Ponadto, pamiętaj, że leki powinny być przechowywane poza zasięgiem dzieci.