Przeciwwskazania

Leki zawierające granat właściwy są zazwyczaj bezpieczne, ale mogą wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, np. lekami na wysokie ciśnienie krwi czy statynami. Nie powinno się ich również stosować, jeśli masz alergię na granat właściwy lub jakiekolwiek składniki leku. Jeśli jesteś kobietą w ciąży lub karmisz piersią, konsultacja z lekarzem przed zażyciem tego typu leków jest zalecana.

Działania niepożądane

Granat właściwy jest zazwyczaj bezpieczny do spożycia, ale u niektórych osób może powodować reakcje alergiczne, takie jak swędzenie, zaczerwienienie skóry czy kichanie. Może także powodować problemy trawienne, takie jak ból brzucha, nudności, wymioty lub biegunkę, szczególnie jeśli spożywasz go w dużych ilościach.

Surowiec zielarski

kwiaty, liście, korzenie

Skład chemiczny

Owoce grantu to bogate źródło witaminy C, witaminy E, witaminy B, witaminy A oraz wielu substancji mineralnych i odżywczych takich jak: magnez, fosfor, potas, wapń, krzem i jod.

Działanie

Owoc ten jest bogatym źródłem polifenoli. To tanina i flawonoidy — bardzo silne antyutleniacze, które doskonale chronią komórki przed stresem oksydacyjnym. Dodatkowo korzystnie wpływają na serce, układ krążenia i spowalniają procesy starzenia się skóry.

Zastosowanie

Leki zawierające granat właściwy, czyli ekstrakt z owocu granatu, stosuje się głównie do leczenia problemów z układem pokarmowym. Mogą pomóc przy zaparciach, biegunce, dyspepsji (niestrawności) czy wrzodach żołądka. Są też pomocne przy leczeniu robaczyca. Dodatkowo mogą wspierać leczenie chorób serca i naczyń krwionośnych, jak miażdżyca czy nadciśnienie.

Najważniejsze interakcje z lekami

Granat właściwy może wpływać na działanie niektórych leków. Przede wszystkim nie powinniśmy łączyć go ze statynami, czyli lekami obniżającymi cholesterol, bo może to prowadzić do groźnych dla zdrowia skutków. Dodatkowo granat może oddziaływać z lekami przeciwzakrzepowymi, takimi jak warfaryna.