Dostępne postaci leku

roztwór do wstrzykiwań

Działanie+mechanizm

Mechanizm działania glatirameru nie został do końca odkryty, podobnie jak patofizjologia SM (sclerosis multiplex) w którym stosowany jest lek. Glatiramer oddziałuje na białka MHC, będące częścią składową głównego układu zgodności tkankowej w organizmie człowieka. Białka MHC odpowiadają za rozwinięcie odpowiedzi immunologicznej organizmu na skutek prezentacji antygenów limfocytom T. Glatiramer łączy się się silnie z białkami MHC zaburzając te procesy. Dodatkowo lek indukuje limfocyty Th2 biorące udział w wytwarzaniu cytokin prozapalnych oraz blokuje limfocyty T efektorowe.

Wskazania

Leki zawierające glatiramer stosuje się najczęściej w leczeniu stwardnienia rozsianego. Jest to choroba, która uszkadza nerwy w mózgu i rdzeniu kręgowym. Glatiramer pomaga ograniczyć liczbę nagłych zaostrzeń choroby, czyli okresów, kiedy objawy stają się gorsze.

Przeciwwskazania

Leków z glatiramerem nie powinno się przyjmować, jeśli kiedykolwiek miało się na nie alergię. Osoby z problemami z nerkami powinny skonsultować to z lekarzem. Kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny również podjąć decyzję o stosowaniu tych leków po konsultacji ze specjalistą. Zawsze powinieneś poinformować lekarza o wszystkich innych lekach, które przyjmujesz.

Działania niepożądane

Glatiramer może powodować kilka nieprzyjemnych efektów. Po podaniu iniekcji, możesz odczuwać ból, zaczerwienienie lub obrzęk w miejscu wkłucia. Inne możliwe reakcje to ból w klatce piersiowej, duszność, drgawki, kołatanie serca, uczucie gorąca oraz ogólne osłabienie. Sporadycznie może wystąpić gorączka, nudności, bóle stawów lub biegunka. Pamiętaj, że te objawy powinny ustąpić po kilku dniach. Jeśli nie, skontaktuj się z lekarzem.

Przedawkowanie

Objawy przedawkowania glatirameru są rzadkie, ale mogą obejmować: zawroty głowy, ból głowy, tachykardię, zaczerwienienie skóry, trudności z oddychaniem. W przypadku podejrzenia przedawkowania najszybsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie to natychmiastowe skontaktowanie się z lekarzem lub udanie się na najbliższy oddział ratunkowy. Tam specjaliści udzielą niezbędnej pomocy.

Środki ostrożności

Przyjmując Glatiramer, należy się upewnić, że jesteśmy nieuczuleni na ten lek. Jeśli pierwsze dawki przyjmujemy w domu, powinniśmy być pewni, że mamy dostęp do pomocy medycznej w razie wystąpienia ciężkiej reakcji alergicznej. Po podaniu leku może wystąpić reakcja podobna do zawału serca, ale zazwyczaj ustępuje sama po kilku minutach. Należy też pamiętać o regularnym zmienianiu miejsca wstrzyknięcia i monitorowaniu stanu skóry.