Dostępne postaci leku
Tabletki, Kapsułki, Kapsułki twarde, Tabletki powlekane
Popularne połączenia
Fingolimod jest łączony w jednym leku z: …, kwasem acetylosalicylowym, klopidogrelem, karbamazepiną.
Działanie+mechanizm
Fingolimod działa jak klucz, który blokuje pewne komórki (limfocyty) w twoim układzie immunologicznym. Limfocyty są odpowiedzialne za ataki na nerwy, które powodują stwardnienie rozsiane. Fingolimod utrzymuje te limfocyty z dala od nerwów, chroniąc je przed uszkodzeniem.
Wskazania
Leki zawierające Fingolimod stosuje się w przypadku stwardnienia rozsianego, które jest chorobą układu nerwowego. Stosuje się je wtedy, gdy inne leki nie działają lub kiedy choroba jest bardzo aktywna mimo leczenia. Stosowanie takiego leku powinno być zawsze konsultowane z lekarzem.
Przeciwwskazania
Nie powinieneś stosować leków z Fingolimodem jeśli masz nieregularny rytm serca, problemy sercowe, niewydolność serca, poważne problemy z układem immunologicznym, choroby płuc, ciężkie zakażenie, czy masz nowotwór. Pamiętaj, żeby unikać tych leków jeśli jesteś w ciąży, karmisz piersią, lub masz uczulenie na Fingolimod.
Działania niepożądane
Fingolimod może powodować nieprzyjemne skutki uboczne, takie jak bóle głowy, biegunka, kaszel, złe samopoczucie oraz ból mięśni. Może też wpływać na pracę serca, powodując zmiany w rytmie bicia serca lub obniżenie ciśnienia krwi. Czasem może wystąpić wzrost ciśnienia w oku czy problemy z wątrobą.
Przedawkowanie
Objawy przedawkowania Fingolimodu mogą obejmować ból brzucha, wymioty, ból głowy, zawroty głowy, uczucie osłabienia czy niskie ciśnienie krwi. W takim przypadku natychmiast skontaktuj się z lekarzem lub udaj się na najbliższy oddział ratunkowy. Pamiętaj, aby zawsze brać leki zgodnie z zaleceniami lekarza.
Środki ostrożności
Przyjmując Fingolimod, musisz pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Po pierwsze, regularnie sprawdzaj ciśnienie krwi i puls, ponieważ lek może je obniżać. Po drugie, unikaj bliskiego kontaktu z osobami chorującymi, ponieważ lek może osłabić twoją odporność. Ponadto, nie przestawaj brać leku nagle bez konsultacji z lekarzem. Pamiętaj o regularnych kontrolach oczu, bo lek może wpłynąć na twój wzrok.