Dostępne postaci leku
Enkorafenib jest dostępny w postaci kapsułek twardych.
Popularne połączenia
Enkorafenib ma zastosowanie również w skojarzeniu z lekiem o nazwie cetuksymab w leczeniu raka jelita grubego, który rozprzestrzenił się do innych części ciała.
Działanie+mechanizm
Enkorafenib hamuje gen BRAF, który koduje białko B-raf, będące proto-onkogenem zaangażowanym w różne mutacje genetyczne. Białko to odgrywa rolę w regulacji szlaku sygnałowego MAP kinazy/ERK, który wpływa na podziały komórkowe, różnicowanie i wydzielanie.
Wskazania
Enkorafenib jest wskazany do stosowania w:
-w skojarzeniu z binimetynibem do leczenia dorosłych pacjentów z nieoperacyjnym lub przerzutowym czerniakiem skóry z obecnością mutacji BRAF V600;
-w skojarzeniu z cetuksymabem do leczenia dorosłych pacjentów z przerzutowym rakiem jelita grubego (CRC) z obecnością mutacji BRAF V600E, u których wcześniej stosowano leczenie systemowe.
Przeciwwskazania
Przeciwwskazaniem do stosowania enkorafenibu jest nadwrażliwość na substancję czynną.
Działania niepożądane
Wystąpienie niektórych działań niepożądanych jest bardziej prawdopodobne w przypadku jednoczesnego stosowania enkorafenibu i binimetynibu. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli u pacjenta wystąpią:
-objawy reakcji alergicznej;
-ból lub obrzęk oczu, zaburzenia widzenia;
-ciężka wysypka skórna, ból lub obrzęk skóry, zaczerwienienie i łuszczenie się skóry na dłoniach lub stopach;
-szybkie lub przyspieszone bicie serca, trzepotanie w klatce piersiowej, brak tchu i nagłe zawroty głowy (jakbyś zemdlał);
-objawy krwawienia — osłabienie, zawroty głowy, ból głowy, krwawienie z nosa, krwawienie z odbytu, krwawe lub smoliste stolce, kaszel z krwią lub wymioty przypominające fusy z kawy.
Powszechne skutki uboczne mogą obejmować: mdłości, wymioty, ból brzucha, zmęczenie oraz ból lub obrzęk stawów.
Przedawkowanie
Głównym objawem przedawkowania enkorafenibu jest zaburzenie czynności nerek.
Środki ostrożności
Lekarz będzie musiał kontrolować skórę co 2 miesiące podczas stosowania enkorafenibu i przez okres do 6 miesięcy po przyjęciu ostatniej dawki.
Pacjent powinien poinformować lekarza przed stosowaniem leku, jeśli kiedykolwiek występowały u niego:
-problemy z sercem;
-zespół długiego QT;
-choroby płuc, wątroby lub nerek;
-problemy z oczami (zwłaszcza z siatkówką);
-problemy z krwawieniem lub zakrzepy krwi.
Nie należy stosować enkorafenibu, jeśli pacjentka jest w ciąży. Może on zaszkodzić nienarodzonemu dziecku. Należy stosować skuteczną metodę antykoncepcji, aby zapobiec ciąży podczas stosowania tego leku i przez co najmniej 2 tygodnie po ostatniej dawce.
Ten lek może wpływać na płodność u mężczyzn.