Dostępne postaci leku
Eksenatyd jest dostępny w postaci proszku i rozpuszczalnika do sporządzania zawiesiny do wstrzykiwań o przedłużonym uwalnianiu.
Popularne połączenia
Eksenatyd jest stosowany w leczeniu skojarzonym z metforminą, pochodnymi sulfonylomocznika oraz tiazolidynodionami.
Działanie+mechanizm
Eksenatyd jest agonistą receptora GLP-1 uwalnianego z jelit i działającego w celu zwiększenia zależnego od glukozy wydzielania insuliny z komórek beta trzustki, hamowania wydzielania glukagonu, opóźnienia opróżniania żołądka i zmniejszenia ilości przyjmowanego pokarmu.
Wskazania
Eksenatyd jest wskazany do leczenia cukrzycy typu 2. u dorosłych osób, u których nie uzyskano odpowiedniej kontroli glikemii w przypadku stosowania maksymalnych tolerowanych dawek doustnych leków przeciwcukrzycowych.
Przeciwwskazania
Nie należy stosować tego leku, jeśli pacjent ma uczulenie na eksenatyd lub jeśli pacjent ma:
-ciężką chorobę nerek (lub jeśli jest dializowany);
-ciężkie zaburzenia żołądkowe, które powodują powolne trawienie;
-niskie stężenie płytek krwi (komórek krwi, które pomagają w krzepnięciu krwi) w wywiadzie podczas stosowania eksenatydu;
-cukrzycową kwasicę ketonową (należy skontaktować się z lekarzem w celu leczenia insuliną).
Działania niepożądane
W przypadku wystąpienia objawów reakcji alergicznej: pokrzywka, swędzenie; szybkie bicie serca; utrudnione oddychanie; uczucie oszołomienia; obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła, należy zwrócić się o pomoc medyczną.
U niektórych osób stosujących eksenatyd wystąpiło poważne lub śmiertelne krwawienie spowodowane niskim poziomem płytek krwi (komórek krwi, które pomagają krwi krzepnąć). Należy przerwać stosowanie leku i natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi nietypowe krwawienie lub siniaki.
Należy przerwać stosowanie leku i natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli podczas przyjmowania eksenatydu u pacjenta pojawią się:
-problemy z trzustką lub pęcherzykiem żółciowym — ból w górnej części żołądka, rozprzestrzeniający się na plecy, nudności i wymioty, gorączka, szybkie bicie serca, zażółcenie skóry lub oczu;
-niski poziom cukru we krwi — ból głowy, głód, pocenie się, drażliwość, zawroty głowy, mdłości, szybkie bicie serca, uczucie niepokoju lub drżenia;
-problemy z nerkami — niewielkie oddawanie moczu lub jego brak, bolesne lub utrudnione oddawanie moczu, obrzęk stóp lub kostek, uczucie zmęczenia lub brak tchu.
Częste działania niepożądane mogą obejmować:
-niestrawność, nudności, wymioty;
-biegunka, zaparcia;
-swędzenie lub mały guzek w miejscu wstrzyknięcia leku.
Przedawkowanie
Objawami przedawkowania eksenatydu są nudności i wymioty o ciężkim przebiegu oraz nagłe zmniejszenie stężenia glukozy we krwi.
Środki ostrożności
Należy poinformować lekarza, jeśli u pacjenta kiedykolwiek występowały:
-choroba nerek lub przeszłość po przeszczepie nerki;
-zaburzenia żołądka, które powodują powolne trawienie;
-zapalenie trzustki;
-kamica żółciowa.
Postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza dotyczącymi stosowania tego leku, jeśli jesteś w ciąży lub zajdziesz w ciążę. Kontrolowanie cukrzycy jest bardzo ważne podczas ciąży, a wysoki poziom cukru we krwi może powodować komplikacje zarówno u matki jak i u dziecka.
Lek może sprawić, że tabletki antykoncepcyjne będą mniej skuteczne. Jeśli stosujesz tabletki antykoncepcyjne, zażyj je co najmniej 1 godzinę przed wstrzyknięciem eksenatydu.
Karmienie piersią podczas stosowania tego leku może nie być bezpieczne. Zapytaj swojego lekarza o wszelkie ryzyko.
Eksenatyd nie jest zatwierdzony do stosowania przez osoby poniżej 18. roku życia.