Przeciwwskazania
Drzewo migdałowe jest składnikiem wielu leków, ale nie dla każdego jest ono bezpieczne. Nie powinni go stosować ludzie, którzy są na nie uczuleni – mogą u nich wystąpić reakcje alergiczne. Kobiety w ciąży i karmiące piersią również powinny unikać tego środka, ze względu na brak danych na temat jego bezpieczeństwa w tych okresach.
Działania niepożądane
Drzewo migdałowe jest ogólnie bezpieczne, ale u niektórych osób może powodować reakcje alergiczne. Objawy to kichanie, zaczerwienienie oczu, świąd skóry, pokrzywka, problemy z oddychaniem oraz obrzęk twarzy, języka lub gardła. W skrajnych przypadkach może dojść do anafilaksji, poważnej reakcji alergicznej, która może być potencjalnie zagrażająca życiu.
Surowiec zielarski
nasiono, olejek eteryczny
Skład chemiczny
Nasiono migdałowca w 49,42% składa się z tłuszczu, w 21,2% z białka, w 21,67% z węglowodanów, z czego w 3,8% z cukrów prostych. Dostarcza też sporych ilości błonnika pokarmowego (12 g/100 g). W 100 g migdałów znajdziemy 705 mg potasu, 484 mg fosforu, 268 mg magnezu oraz 264 mg wapnia.
Działanie
Drzewo migdałowe produkuje migdały, które zawierają zdrowe tłuszcze, białko, witaminy i minerały. Migdały wspomagają zdrowie serca, poprawiają trawienie i pomagają w utrzymaniu zdrowych kości. Wspomagają też układ immunologiczny, pomagając ciału w walce z chorobami.
Zastosowanie
Leki zawierające drzewo migdałowe stosuje się w przypadku problemów skórnych. Mogą pomóc w leczeniu trądziku, egzemy, łuszczycy czy oparzeń. Dodatkowo, sprawdzą się jako środek łagodzący podrażnienia skóry, na przykład po ukąszeniach owadów. Warto także zastosować je do pielęgnacji skóry suchej, gdyż mają właściwości nawilżające.
Najważniejsze interakcje z lekami
Stosowanie drzewa migdałowego może zakłócić działanie pewnych leków. Szczególnie ważne jest unikanie tej rośliny, jeśli bierzesz leki na cukrzycę lub wysokie ciśnienie krwi. Drzewo migdałowe może zmniejszyć poziom cukru we krwi lub obniżyć ciśnienie, co w połączeniu z tymi lekami może prowadzić do niebezpiecznych skutków. Zawsze konsultuj stosowanie ziół z lekarzem.