Przeciwwskazania

Leków zawierających drapacz lekarski nie powinno się stosować w przypadku choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, cierpią z powodu niewydolności nerek lub wątroby oraz osoby uczulone na ten składnik. Kobiety w ciąży i karmiące piersią również powinny unikać tych leków.

Działania niepożądane

Przyjmowanie większych dawek ziela drapacza może wywoływać działania niepożądane, takie jak biegunki, kolki, nudności i wymioty. Przedawkowanie drapacza może powodować także podrażnienie nerek. Możliwe są również reakcje alergiczne u osób uczulonych na rośliny z rodziny Asteraceae.

Surowiec zielarski

ziele

Skład chemiczny

W skład chemiczny ziela drapacza lekarskiego wchodzą laktony seskwiterpenowe typu germakranu jak knicyna (od 0,2% do 0,7%). Knicyna stanowi gorzki składnik drapacza.

Działanie

Wykazuje działanie cytostatyczne i bakteriostatyczne. W środowisku kwaśnym, takim jak sok żołądkowy, związek rozpada się do nieaktywnych produktów. Ziele zawiera również poliacetyleny, które warunkują przeciwbakteryjne właściwości surowca.

Zastosowanie

Leki zawierające drapacz lekarski stosuje się głównie w celu złagodzenia objawów związanych z problemami trawiennymi. Może to obejmować dolegliwości takie jak nudności, wymioty, biegunka czy zgaga. Drapacz lekarski to roślina, która pomaga regulować działanie układu pokarmowego i poprawiać komfort trawienia.

Najważniejsze interakcje z lekami

Drapacz lekarski może źle wpływać na skuteczność leków na cukrzycę, jaskrę, choroby serca, nadciśnienie czy poradzenia sobie z zapaleniem dróg moczowych. Nie powinieneś go również łączyć z lekami przeciwbólowymi, przeciwzakrzepowymi czy steroidami. W razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem.