Dostępne postaci leku

roztwór do inhalacji, aerozol do inhalacji, proszek do inhalacji

Działanie+mechanizm

Bromek ipratropium to lek, który pomaga rozszerzać drogi oddechowe. Działa blokując receptory w mięśniach oskrzeli (drogach oddechowych), co zapobiega ich kurczeniu się. Skutkiem jest łatwiejszy przepływ powietrza przez płuca, co ułatwia oddychanie.

Wskazania

Bromek ipratropium to lek, który najczęściej stosuje się do leczenia chorób oskrzeli i płuc, takich jak przewlekła choroba obstruktacyjna płuc (POChP) czy astma. Pomaga on rozluźnić mięśnie oskrzeli, co ułatwia oddychanie. Jest też stosowany w przewlekłym zapaleniu nosa i zatok. Bardzo często jest łączony z innymi lekami, by zwiększyć ich skuteczność.

Przeciwwskazania

Nie powinieneś stosować leków z bromkiem ipratropium jeśli jesteś uczulony na tę substancję. Jeżeli wcześniej miałeś problemy z nietolerancją jakichkolwiek leków, powinieneś o tym poinformować lekarza. Bromek ipratropium może być szkodliwy również dla osób z niektórymi schorzeniami oczu (jaskrą), problemami z oddawaniem moczu lub z niektórymi chorobami serca. Pamiętaj, zawsze przed zastosowaniem leku skonsultuj się z lekarzem czy farmaceutą.

Działania niepożądane

Bromek ipratropium może powodować różne działania niepożądane. Niektóre osoby mogą odczuwać suchość w ustach, problemy z zasypianiem, ból głowy, kaszel czy ból gardła. Możliwe są także zawroty głowy, nudności, wymioty, zatwardzenie i narastające problemy z oddychaniem. W rzadkich przypadkach może też wystąpić reakcja alergiczna.

Przedawkowanie

Przedawkowanie bromku ipratropium może skutkować szybkim biciem serca, suchością w ustach, trudnościami w oddychaniu, zamazanym widzeniem, a nawet halucynacjami. Znakami alarmowymi mogą być też zawroty głowy, nudności, osłabienie czy bezsenność. Gdy zauważysz u siebie te objawy, skontaktuj się natychmiast z lekarzem lub idź na najbliższy oddział ratunkowy.

Środki ostrożności

Bromek ipratropium jest lekiem stosowanym w leczeniu chorób układu oddechowego. Przy jego stosowaniu trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Pierwsza to unikanie kontaktu leku z oczami. Jeśli jednak do tego dojdzie, trzeba natychmiast przemyć oczy wodą. Druga to konieczność regularnej kontroli u lekarza, który oceni skuteczność leczenia. Wreszcie, jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, np. trudności z oddychaniem, natychmiast skonsultuj to z lekarzem.