Dostępne postaci leku

kapsułki, krem, proszek, proszek do przygotowania roztworu lub zawiesiny, proszek do sporządzania roztworu, tabletki

Działanie+mechanizm

Betaina odgrywa rolę donora grupy metylowej w reakcji remetylacji homocysteiny do metioniny.

Wskazania

Leki zawierające betainę najczęściej stosuje się w dwóch przypadkach. Po pierwsze, kiedy w organizmie jest za mało kwasu solnego, co utrudnia trawienie. Wtedy betaina pomaga zwiększyć produkcję tego kwasu. Po drugie, leki z betainą mogą być używane przy problemach z wątrobą, bo pomagają ona wątrobie w usuwaniu szkodliwych substancji.

Przeciwwskazania

Nie powinieneś stosować leków z betainą, jeżeli jesteś uczulony na ten składnik. Jeśli masz jakiekolwiek problemy z nerkami lub masz chorobę zwaną „homocystynurią”, która powoduje zbyt duże ilości aminokwasu homocysteiny we krwi, również powinieneś unikać tych leków. W przypadku ciąży lub karmienia piersią także nie zaleca się stosowania betainy bez konsultacji z lekarzem. Pamiętaj, że zawsze najlepiej jest skonsultować się z lekarzem przed zażyciem jakiegokolwiek leku.

Działania niepożądane

Betaina może powodować niektóre działania niepożądane, takie jak nudności, biegunka, żołądkowe niepokoje lub świąd skóry. U niektórych osób może także wystąpić reakcja alergiczna, objawiająca się wysypką, swędzeniem, trudnościami z oddychaniem czy opuchlizną twarzy, języka lub gardła. W przypadku takich objawów należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Przedawkowanie

Objawy przedawkowania betainy mogą obejmować nudności, biegunkę i żołądkowe dyskomforty. Może pojawić się też ryzyko zbyt wysokiego poziomu cholesterolu. Jeśli zauważysz te objawy, przestań przyjmować betainę i skontaktuj się z lekarzem. Jeżeli masz problemy z oddechem, natychmiast wezwij pogotowie.

Środki ostrożności

Przed zastosowaniem leków z betainą zasięgnij porady lekarza, szczególnie jeśli cierpisz na choroby nerek czy wątroby, jesteś w ciąży lub karmisz piersią. U niektórych osób mogą wystąpić efekty uboczne, takie jak ból żołądka, nudności, czy biegunka. W razie wystąpienia silnej reakcji alergicznej (wysypka, trudności z oddychaniem) natychmiast skontaktuj się z lekarzem.