Dostępne postaci leku
tabletki, aerozol
Działanie+mechanizm
Benzoksonium jest środkiem antyseptycznym, czyli niszczącym bakterie i wirusy. Po zetknięciu niszczy ich strukturę, co uniemożliwia im dalsze rozmnażanie i działanie. Dzięki temu pomaga w walce z infekcjami.
Wskazania
Leki z benzoksonium są stosowane w celu zwalczania różnego rodzaju bakterii, grzybów i wirusów. Mogą być używane do dezynfekcji rąk i skóry, do płukania gardła w przypadku bólów, zapalenia czy infekcji, a także do oczyszczania ran. Zazwyczaj są dostępne bez recepty. Pamiętaj jednak, że przed użyciem warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Przeciwwskazania
Leki z benzoksonium nie powinny być stosowane, jeśli masz na nie alergię. Jeśli masz problemy z oddychaniem, astmę lub inne schorzenia płuc, powinieneś być bardzo ostrożny przy użyciu tych leków. Dzieci poniżej 3 lat, a także kobiety w ciąży lub karmiące piersią, powinny stosować je tylko po konsultacji z lekarzem.
Działania niepożądane
Benzoksonium może wywołać różne działania niepożądane. Najczęściej mogą wystąpić podrażnienia skóry i błon śluzowych, swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie lub wysypka. W przypadku kontaktu z oczami może powodować podrażnienie, zaczerwienienie lub pieczenie oczu. U niektórych osób może wystąpić reakcja alergiczna.
Przedawkowanie
Przedawkowanie benzoksonium może spowodować podrażnienie skóry, ból brzucha, nudności, wymioty, drgawki, duszności lub utratę przytomności. Jeśli doświadczysz jednego z tych objawów, natychmiast skontaktuj się z lekarzem lub idź na SOR. Przede wszystkim nie lekceważ żadnych niepokojących symptomów.
Środki ostrożności
Stosując leki z benzoksonium unikaj kontaktu z oczami, skórą i odzieżą. W razie przypadkowego połknięcia skontaktuj się z lekarzem. Jeżeli po użyciu występuje podrażnienie, przestań używać leku i skonsultuj się z lekarzem. Nie stosuj na otwarte rany czy oparzenia. Pamiętaj, leczenie należy przerywać w razie wystąpienia objawów alergii.