Dostępne postaci leku
Tabletki, kapsułki, syrop, roztwór doustny, zastrzyki.
Działanie+mechanizm
Benserazyd jest inhibitorem pozamózgowej dekarboksylazy aminokwasów aromatycznych, która powoduje ich rozpad. Stosowany jest w lekach z lewodopą, ponieważ należy ona właśnie do grupy aminokwasów aromatycznych. Dzięki temu benserazyd pełni wobec niej funkcję ochronną i znacznie zwiększa dostępność tej substancji dla mózgu. Wydłuża czas jej działania i pozwala zmniejszyć jej dawkę, dzięki czemu nie trzeba się obawiać o działania niepożądane. Stosowany jest w leczeniu choroby Parkinsona.
Wskazania
Leki zawierające benserazyd są najczęściej stosowane w leczeniu choroby Parkinsona, która jest schorzeniem neurologicznym i prowadzi do osłabienia mięśni, drżenia rąk czy problemów z równowagą. Benserazyd pomaga poprawić kontrolę nad ruchami ciała i zmniejszyć objawy choroby.
Przeciwwskazania
Nie należy stosować leków z benzerazydem, jeśli jesteś uczulony na ten składnik. To samo dotyczy kobiet w ciąży i karmiących piersią, chyba że lekarz zdecyduje inaczej. Leki z benzerazydem mogą być niebezpieczne dla osób cierpiących na schorzenia wątroby, nerek, chorobę Parkinsona, lub mających problemy z sercem. Zawsze należy konsultować stosowanie leku z lekarzem.
Działania niepożądane
Benzerazyd może powodować różne skutki uboczne. Często występuje ból brzucha, nudności, wymioty, biegunka lub zaparcia. Można odczuwać zawroty głowy, ból głowy. Niektóre osoby mogą doświadczyć wysypki skórnej, uczucia zmęczenia lub senności. W rzadkich przypadkach może wystąpić reakcja alergiczna.
Przedawkowanie
Przedawkowanie benzerazydu może powodować nudności, wymioty, ból brzucha, biegunkę, zmęczenie, zawroty głowy lub niepokój. Przy silnym przedawkowaniu mogą wystąpić drgawki i utrata przytomności.
Środki ostrożności
Stosując leki z benzerazydem, zawsze przestrzegaj dawkowania zaleconego przez lekarza. Unikaj prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn, jeśli lek powoduje u ciebie senność.