Dostępne postaci leku
kapsułki
Działanie+mechanizm
Bacillus subtilis to laseczka sienna, jedna z najlepiej scharakteryzowanych bakterii Gram-dodatnich. Jest to gatunek środowiskowy, występujący także w przewodzie pokarmowym człowieka. W badaniach in vitro wykazano, że probiotyki m.in. zawierające Bacillus subtilis mogą przynosić pozytywny efekt wobec H. pylori, ponieważ Bacillus subtilis hamuje wzrost oraz adhezję H. pylori do nabłonka żołądka. Bakterie z rodzaju Bacillus są zdolne do wytwarzania specyficznych antybiotyków.
Wskazania
Leki zawierające Bacillus subtilis stosuje się przede wszystkim do wsparcia pracy układu pokarmowego, na przykład przy biegunce czy problemach z trawieniem. Mogą one pomóc w poprawie równowagi flory bakteryjnej w jelitach. Dodatkowo są one często stosowane podczas antybiotykoterapii, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia problemów żołądkowych związanych z przyjmowaniem antybiotyków.
Przeciwwskazania
Leki zawierające Bacillus subtilis są generalnie bezpieczne, jednak nie powinieneś ich stosować, jeżeli masz osłabiony układ immunologiczny (na przykład w wyniku chemioterapii, radioterapii lub chorób autoimmunologicznych).
Działania niepożądane
Bacillus subtilis to bakteria, która zwykle jest bezpieczna, ale czasami może powodować problemy. U niektórych osób może wywołać reakcje alergiczne, takie jak swędzenie, zaczerwienienie skóry czy problemy z oddychaniem. Rzadko, ale zdarza się, że może również powodować infekcje, zwłaszcza u osób z osłabionym układem immunologicznym.
Przedawkowanie
Bacillus subtilis to przyjazne bakterie, które naturalnie występują w naszym organizmie i pomagają utrzymać zdrową florę bakteryjną. Ich przedawkowanie jest mało prawdopodobne. Gdyby jednak zauważyłeś objawy jak ból brzucha, biegunkę, wymioty, skonsultuj się z lekarzem. Nie przestawaj przyjmować probiotyków bez konsultacji z lekarzem.
Środki ostrożności
Przyjmując leki z Bacillus subtilis ważne jest, aby nie przekroczyć zalecanej dawki. Osoby z osłabionym układem immunologicznym, powinny skonsultować się z lekarzem przed ich zażywaniem. Gdy dostrzeżemy jakiekolwiek niepożądane skutki, np. biegunkę, wymioty czy ból brzucha, powinniśmy skontaktować się z lekarzem. Pamiętajmy też o regularnym spożyciu probiotyków.