Przeciwwskazania
Przeciwwskazaniem do stosowania preparatów zawierających babkę zwyczajną jest nadwrażliwość na tę roślinę. Ponadto, preparaty te nie są wskazane do stosowania u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Nie powinno się ich stosować również u dzieci poniżej 12. roku życia.
Działania niepożądane
Możliwym działaniem niepożądanym preparatów zawierających babkę zwyczajną jest występowanie biegunki.
Surowiec zielarski
Surowcem zielarskim babki zwyczajnej są liście.
Skład chemiczny
W skład babki zwyczajnej wchodzą substancje śluzowe, garbniki, flawonoidy, pektyny, krzemionka, glikozydy irydoidowe (aukubina i katalpol) oraz cynk, magnez, potas i witaminy A, K, C.
Działanie
Liście babki zwyczajnej działają przeciwzapalnie w obrębie jamy ustnej, gardła i żołądka. Zmniejszają przekrwienie błon śluzowych i nadmierną przepuszczalność naczyń włosowatych oraz niszczą bakterie.
Surowiec ten posiada ponadto słabe działanie przeciwkaszlowe i przeciwskurczowe, zwłaszcza na mięśnie gładkie górnych dróg pokarmowych.
Zewnętrznie odwar lub sok ze świeżych liści ma działanie antyseptyczne, przyspiesza gojenie ran i tworzenie naskórka.
Zastosowanie
Babka zwyczajna jest stosowana w leczeniu przewlekłych nieżytów przewodu pokarmowego, nieżytów górnych dróg oddechowych z zalegającą wydzieliną i utrudnionym odksztuszaniem oraz do obmywania w przewlekłym świądzie sromu i stanach zapalnych.
Najważniejsze interakcje z lekami
Babka zwyczajna, ze względu na zawartość witaminy K, wchodzi w istotną interakcję z lekami przeciwzakrzepowymi, m.in. z warfaryną. Może nasilać ryzyko wystąpienia krwawień.