Związki aktywne biologiczne

Chlorowodorek artykainy

Dostępne postaci leku

Artykaina występuje w postaci roztworu do wstrzykiwań.

Działanie+mechanizm

Artykaina stabilizuje błonę komórek nerwowych poprzez blokowanie przepływu jonów sodowych w obrębie napięciowo-zależnych kanałów jonowych, które uczestniczą w przekazywaniu impulsów nerwowych. Zablokowanie przepływu jonów sodowych do wnętrza komórki nerwowej powoduje brak depolaryzacji błony (zmniejszenia ujemnego potencjału elektrycznego wewnątrz neuronu) i zdolności do przekazywania potencjału czynnościowego, z czego wynika działanie znieczulające artykainy.

Wskazania

Leki zawierające artykainę stosuje się głównie w stomatologii. Artykaina jest znieczulającym, używana jest, aby zminimalizować ból podczas różnych zabiegów, np. podczas wiercenia, usuwania zęba, czy leczenia kanałowego. Może być też stosowana w niektórych innych procedurach medycznych wymagających znieczulenie miejscowe.

Przeciwwskazania

Nie powinieneś używać leków z artykainą, jeśli masz alergię na ten składnik lub na inne leki z grupy amidów. Nie jest też bezpieczny dla osób z poważnymi problemami z sercem, z niewydolnością wątroby czy nerek. Jeśli jesteś w ciąży, karmisz piersią lub masz jakiekolwiek poważne problemy zdrowotne, zawsze skonsultuj się z lekarzem przed użyciem takich leków.

Działania niepożądane

Artykaina to lek znieczulający. Choć jest zazwyczaj dobrze tolerowany, może powodować niektóre działania niepożądane. Możesz odczuwać zawroty głowy, nudności czy ból głowy. Skóra może zacząć swędzieć lub pojawić się na niej wysypka. Możliwe są też uczucie zimna, osłabienie czy drętwienie w okolicach znieczulonych. W rzadkich przypadkach możliwe są problemy z oddechem, bólem w klatce piersiowej czy szybkim biciem serca.

Przedawkowanie

Przedawkowanie artykainy może objawiać się zawrotami głowy, drgawkami, wolnym tętnem, trudnościami w oddychaniu, a w skrajnych przypadkach nawet utratą przytomności. Jeśli zauważysz u siebie lub u innej osoby te objawy, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

Środki ostrożności

Podczas stosowania artykainy, unikaj kierowania pojazdów lub obsługi maszyn, gdyż lek może wywołać uczucie zmęczenia, zawroty głowy lub problemy z widzeniem. Pamiętaj, by nie pić alkoholu, gdyż może to zwiększyć skutki uboczne. Artykaina jest silnym lekiem, więc ścisłe przestrzeganie dawki zaleconej przez lekarza jest kluczowe. Informuj lekarza o wszelkich innych lekach, które przyjmujesz.