Przeciwwskazania

Leków z arcydziegielem litwor nie powinno się stosować, jeśli jesteś w ciąży, karmisz piersią, masz choroby serca lub nerek. Nie jest to bezpieczne dla dzieci.

Działania niepożądane

Arcydzięgiel litwor może powodować wiele działań niepożądanych. Może wywołać podrażnienie przewodu pokarmowego, bóle brzucha, biegunkę i nudności. U niektórych osób może wystąpić uczulenie na arcydzięgieł. Przy długotrwałym stosowaniu lub w dużych dawkach może prowadzić do uszkodzenia nerek. U kobiet w ciąży może wywołać skurcze macicy, co grozi poronieniem.

Surowiec zielarski

Korzeń, kwiat, liść

Skład chemiczny

Arcydzięgiel litwor zawiera wiele aktywnych związków chemicznych. Główne z nich to kwas angelikowy, kwas archangelikowy, furanokumaryny (np. bergapten, imperatoryna, oksypeucedanina), terpeny, flawonoidy, gorycze, kwasy organiczne (np. jabłkowy, cytrynowy), garbniki, sole mineralne, żywice, białka oraz duże ilości błonnika.

Działanie

Arcydzięgiel litwor to roślina, której korzeń wspomaga trawienie. Działa on przeciwwzdęciowo i żółciopędnie, co oznacza, że pomaga w produkcji żółci, ułatwiając trawienie tłuszczów. Dodatkowo arcydzięgiel litwor ma działanie rozkurczowe, co pomaga zrelaksować mięśnie, w tym te w układzie pokarmowym.

Zastosowanie

Leki zawierające arcydzięgiel litwor stosuje się głównie do łagodzenia objawów dyspepsji, czyli trawiennej dolegliwości, która powoduje uczucie pełności, wzdęcia, nudności i zgagę. Pomagają również w leczeniu nieregularnych miesiączek oraz łagodzą dolegliwości związane z menopauzą, takie jak uderzenia gorąca i potliwość.

Najważniejsze interakcje z lekami

Arcydzięgiel litwor nie powinien być stosowany razem z lekami przeciwzakrzepowymi (np. warfaryna), ponieważ może zwiększyć ich działanie, co grozi krwawieniem. Także nie zaleca się łączyć go z lekami nasennymi, przeciwpadaczkowymi czy antydepresyjnymi, bo może nasilać ich działanie. Zawsze przed zażyciem roślin leczniczych, skonsultuj się z lekarzem.