Dostępne postaci leku

Kapsułki, tabletki, syrop

Działanie+mechanizm

Amylaza to enzym, który pomaga w trawieniu. Rozkłada długie łańcuchy skrobi (rodzaj cukru znajdującego się w zbożach i ziemniakach) na krótsze, łatwiejsze do strawienia fragmenty. Proces ten umożliwia naszemu organizmowi wchłanianie skrobi jako źródła energii.

Wskazania

Leki zawierające amylazę stosuje się głównie przy problemach z trawieniem. Amylaza to enzym, który pomaga rozkładać skrobię i cukry w jedzeniu na proste cukry, które organizm może wykorzystać. Jeżeli nasz organizm ma problem z produkcją amylazy, możemy mieć trudności z trawieniem i czuć dyskomfort po jedzeniu. Właśnie wtedy lekarz może zalecić stosowanie amylazy w formie leku.

Przeciwwskazania

Amylaza jest składnikiem niektórych leków podawanych na problemy trawienne. Jednak nie powinieneś jej stosować, jeżeli cierpisz na choroby trzustki, takie jak zapalenie lub kamica, ponieważ może to pogorszyć twoje stan zdrowia. Nie należy przyjmować leków z amylazą jeśli jesteś na nich uczulony czy masz reakcje alergiczne. W przypadku ciąży i karmienia piersią skonsultuj się z lekarzem.

Działania niepożądane

Amylaza to enzym, który pomaga organizmowi trawić skrobię. Jeśli jednak poziom amylazy we krwi jest zbyt wysoki, może to prowadzić do różnych problemów zdrowotnych. Może powodować ból brzucha oraz stany zapalne trzustki, nerek lub wątroby. W skrajnych przypadkach może dojść do uszkodzenia trzustki.

Przedawkowanie

Przedawkowanie amylazy może objawiać się bólem brzucha, nudnościami, wymiotami, biegunką, nieprawidłowym tętnem, dreszczami, gorączką lub zasłabnięciem. W takim przypadku nie wolno samodzielnie przerywać kuracji, lecz jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Zawsze stosuj leki zgodnie z zaleceniami specjalisty.

Środki ostrożności

Amylazę należy stosować dokładnie według zaleceń lekarza. Jeżeli doświadczysz jakichkolwiek niepokojących skutków ubocznych jak ból brzucha, wymioty, obrzęk twarzy, języka czy gardła, natychmiast skonsultuj to z lekarzem. Upewnij się, że twój lekarz wie o wszelkich innych lekach, które bierzesz, w tym tych dostępnych bez recepty. Jeżeli jesteś w ciąży, karmisz piersią lub planujesz ciążę, również powiedz o tym lekarzowi.