Przeciwwskazania

Doustne stosowanie lateksu aloesowego i wyciągu z całych liści nie jest zalecane dla dzieci poniżej 12. roku życia, kobiet w ciąży, kobiet karmiących piersią oraz osób starszych z podejrzeniem niedrożności jelit.

Działania niepożądane

Lateks aloesowy lub wyciąg z całych liści aloesu przyjmowany doustnie może być niebezpieczny i jest prawdopodobnie niebezpieczny w dużych dawkach. Przyjmowanie 1 gram dziennie lateksu aloesowego przez kilka dni może spowodować ostrą niewydolność nerek i może być śmiertelne. Lateks aloesowy może również mieć potencjał, aby spowodować raka.

Surowiec zielarski

Surowcem zielarskim jest wysuszony sok z liści aloesu.

Skład chemiczny

Aloes zawiera antraglikozydy – aloinę, aloinozydy, aloeemodynę oraz aleozynę.

Działanie

Aloes przy stosowaniu doustnym wykazuje działanie przeczyszczające, żółciotwórcze, żółciopędne oraz pobudzające motorykę przewodu pokarmowego. W większych dawkach może powodować przekrwienie jelita grubego oraz narządów miednicy mniejszej.
Przy stosowaniu zewnętrznym aloes działa łagodząco oraz przeciwzapalnie.

Zastosowanie

Oparzenia i rany.
Zastosowanie żelu aloesowego wydaje się skracać czas gojenia się ran w przypadku oparzeń pierwszego i drugiego stopnia. Żel aloesowy może również wspomagać gojenie się ran.

Trądzik.
Badania sugerują, że żel aloesowy, stosowany rano i wieczorem jako dodatek do miejscowego leku przeciwtrądzikowego na receptę – tretinoiny (Retin-A, Atralin, inne), może być bardziej skuteczny w zmniejszaniu trądziku niż stosowanie samego leku na receptę.

Łuszczyca.
Krem z wyciągiem z aloesu może zmniejszyć zaczerwienienie, łuszczenie, swędzenie i stan zapalny spowodowany przez łagodną do umiarkowanej łuszczycy. Może być konieczne stosowanie kremu kilka razy dziennie przez miesiąc lub dłużej, aby zauważyć poprawę stanu skóry.

Wirus Herpes simplex.
Stosowanie kremu zawierającego wyciąg z aloesu może pomóc w szybszym zagojeniu się zmian.

Liszaj płaski jamy ustnej.
Badania sugerują, że stosowanie żelu aloesowego dwa razy dziennie przez osiem tygodni może pomóc w zmniejszeniu objawów tego stanu zapalnego, który dotyka wewnętrznej strony jamy ustnej.

Zaparcia.
Nie wiadomo, czy doustne stosowanie lateksu aloesowego jest skuteczne w leczeniu zaparć. Chociaż działa on jako środek przeczyszczający, lateks aloesowy może również powodować skurcze brzucha i biegunkę.

Najważniejsze interakcje z lekami

Do interakcji z innymi lekami może dojść przy doustnym stosowaniu preparatów aloesu. Interakcje zachodzą m.in. z furosemidem, hydrochlorotiazydem, prednizolonem oraz betametazonem. Stosowanie aloesu razem z wyżej wymienionymi lekami może doprowadzić do niebezpiecznego wzrostu wydalania jonów potasowych, a w konsekwencji do hipokaliemii, co może stanowić zagrożenie dla życia ludzkiego.