Przeciwwskazania

Doustne stosowanie lateksu aloesowego i wyciągu z całych liści nie jest zalecane dla dzieci poniżej 12 roku życia.

Działania niepożądane

Żel aloesowy jest ogólnie uważany za bezpieczny, gdy jest odpowiednio stosowany na skórę. Lateks aloesowy lub wyciąg z całych liści przyjmowany doustnie może być niebezpieczny i jest prawdopodobnie niebezpieczny w dużych dawkach. Biorąc 1 gram dziennie lateksu aloesowego przez kilka dni może spowodować ostrą niewydolność nerek i może być śmiertelne. Inne skutki uboczne to skurcze brzucha i biegunka.

Surowiec zielarski

Surowcem zielarskim są świeże liście aloesu zwyczajnego.

Skład chemiczny

Liście aloesu zwyczajnego zawierają glikoproteidy, polisacharydy, aloeniny, pochodne chromonu, żelazo, cynk, miedź, nikiel, a także witaminy z grupy B.

Działanie

Związki aktywne zawarte w liściach aloesu zwyczajnego wykazują działanie przeciwzapalne, przyspieszają gojenie się ran, wspierają działanie układu immunologicznego oraz mają właściwości odtruwające.

Zastosowanie

-Zastosowanie żelu aloesowego wydaje się skracać czas gojenia się ran w przypadku oparzeń pierwszego i drugiego stopnia. Żel aloesowy może również wspomagać gojenie się ran.
-Badania sugerują, że żel aloesowy, stosowany rano i wieczorem jako dodatek do miejscowego leku przeciwtrądzikowego na receptę — tretinoiny może być bardziej skuteczny w zmniejszaniu trądziku niż stosowanie samego leku na receptę.
-Krem z wyciągiem z aloesu może zmniejszyć zaczerwienienie, łuszczenie, swędzenie i stan zapalny spowodowany przez łagodną do umiarkowanej łuszczycy. Może być konieczne stosowanie kremu kilka razy dziennie przez miesiąc lub dłużej, aby zauważyć poprawę stanu skóry.
-Stosowanie kremu zawierającego wyciąg z aloesu może pomóc w szybszym zagojeniu się zmian skórnych spowodowanych przez zakażenie wirusem Herpes simplex.
-Badania sugerują, że stosowanie żelu aloesowego dwa razy dziennie przez osiem tygodni może pomóc w zmniejszeniu objawów tego stanu zapalnego spowodowanego liszajem płaskim, który dotyka wewnętrznej strony jamy ustnej.
-Lateks aloesowy działa jako środek przeczyszczający, jednak może również powodować skurcze brzucha i biegunkę.

Najważniejsze interakcje z lekami

Jednoczesne stosowanie doustnych preparatów zawierających aloes zwyczajny oraz bisakodyl może skutkować wystąpieniem biegunki.

Należy szczególnie uważnie monitorować poziom cukru we krwi przy jednoczesnym przyjmowaniu doustnych preparatów zawierających aloes zwyczajny oraz leków hipoglikemizujących takich jak glimepiryd, insulina, glipizyd, pioglitazon.

Jednoczesne przyjmowanie digoksyny oraz doustnych preparatów zawierających aloes zwyczajny może skutkować hipokaliemią i związanymi z tym zaburzeniami pracy serca.