Dostępne postaci leku

proszek do sporządzania roztworu do infuzji

Działanie+mechanizm

Alfa-glukozydaza to enzym, który pomaga w trawieniu węglowodanów. Działa „rozbijając” złożone cukry na prostsze formy.

Wskazania

Leki zawierające alfa-glukozydazę stosuje się głównie u osób z cukrzycą. Pomagają one kontrolować poziom cukru we krwi. Działają poprzez spowalnianie rozkładu i wchłaniania cukrów (węglowodanów) z pożywienia, co z kolei pomaga utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi po posiłkach.

Przeciwwskazania

Środki z alfa-glukozydazą nie powinny być stosowane przez osoby, które mają niewydolność nerek, problemy z wątrobą, choroby przewodu pokarmowego, takie jak nieswoiste zapalenia jelit, chorobę Crohna. W przypadku kobiet w ciąży i matek karmiących piersią, leki te powinny być używane tylko wtedy, gdy potencjalne korzyści przewyższają potencjalne ryzyko dla dziecka.

Działania niepożądane

Alfa-glukozydaza jest enzymem, który pomaga nam trawić skrobię. Przyjmowanie go w formie leku może jednak powodować pewne nieprzyjemne skutki uboczne. Możemy odczuwać ból brzucha oraz mieć wzdęcia. Często może występować również biegunka lub zaparcia. Poza tym zgłaszane są przypadki nudności i wymiotów.

Przedawkowanie

Za duża dawka alfa-glukozydazy może powodować biegunkę, wzdęcia czy dolegliwości żołądkowe. Jeśli odczuwasz któreś z tych objawów po zażyciu leku, skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą. Możliwe, że konieczne będzie dostosowanie dawki.

Środki ostrożności

Przyjmując leki z alfa-glukozydazą pamiętaj, by nie pić alkoholu, a na diabetyków czekać na osłabienie działania insuliny. Upewnij się, że nie jesteś uczulony na ten składnik. Jeśli masz problemy z nerkami lub wątrobą, skonsultuj się z lekarzem. Leku nie powinny stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią bez konsultacji z lekarzem. Pamiętaj, by przyjmować go regularnie, a nie na raz.