Dostępne postaci leku

Akarboza występuje w postaci tabletek.

Działanie+mechanizm

Akarboza jest lekiem przeciwcukrzycowym, inhibitorem α-glukozydazy. Jest to enzym wytwarzany w kosmkach jelitowych, rozcinający wiązania pomiędzy cząsteczkami glukozy w cukrach złożonych, co jest warunkiem wchłonięcia cukru do organizmu. Zablokowanie enzymu przez akarbozę skutkuje zahamowaniem i spowolnieniem końcowego enzymatycznego etapu trawienia wielocukrów, oligocukrów i niektórych dwucukrów (maltozy, sacharozy), zmniejszeniem glikemii poposiłkowej oraz poposiłkowej insulinemii i zmniejszeniem syntezy triglicerydów.

Wskazania

Leki zawierające akarbozę stosuje się w leczeniu cukrzycy typu 2. Są one szczególnie skuteczne, kiedy dieta i regularne ćwiczenia nie dają wystarczających efektów. Akarboza pomaga kontrolować poziom cukru we krwi, spowalniając proces, w którym węglowodany są przekształcane w cukier.

Przeciwwskazania

Nie powinieneś stosować leków zawierających akarbozę, jeśli masz jakiekolwiek problemy z nerkami, problem z wchłanianiem niektórych składników pokarmowych, jeśli masz zapalenie jelita grubego czy wrzody jelit. To samo dotyczy osób z przewlekłym zapaleniem wątroby. Pamiętaj, że nie można jej też stosować w trakcie ciąży.

Działania niepożądane

Akarboza to lek przeciwcukrzycowy, który może powodować pewne skutki uboczne. Najczęstsze to zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak biegunka, wzdęcia, bóle brzucha oraz nudności. Możesz również doświadczyć zaparcia lub reakcji skórnych jak wysypka. Pamiętaj, że nie każdy musi odczuwać te skutki uboczne.

Przedawkowanie

Przedawkowanie akarbozy może powodować problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak biegunka, wzdęcia czy ból brzucha. W przypadku takich objawów najważniejsze jest zaprzestanie przyjmowania leku i skontaktowanie się z lekarzem lub farmaceutą. W skrajnych przypadkach może dojść do hipoglikemii (niski poziom cukru we krwi), która objawia się drżeniem, potliwością, osłabieniem czy szybkim biciem serca. Wtedy natychmiast potrzebna jest pomoc medyczna.

Środki ostrożności

Zażywając akarbozę, zwróć uwagę na to, jak reaguje twój organizm. Lek może powodować dolegliwości żołądkowe, takie jak wzdęcia, biegunka czy brak apetytu. Pij dużo płynów, ale unikaj alkoholu. Akarboza może wpływać na poziom cukru we krwi, dlatego ważne jest, by regularnie kontrolować jego poziom, szczególnie jeśli masz cukrzycę. Jeżeli odczuwasz silne skutki uboczne, skontaktuj się z lekarzem.