Dostępne postaci leku

2-Octanodiol jest obecne w postaciach leków takich jak:
– Syrop
– Krople
– Płyn do inhalacji
– Kapsułki
– Maść

Działanie+mechanizm

2-Octanodiol działa jak klej dla roztoczy i wszy. Te szkodniki zatrzymują się na nim i nie mogą się ruszać, co doprowadza do ich śmierci. Nie jest toksyczny dla ludzi.

Wskazania

2-Octanodiol to składnik aktywny niektórych preparatów, które stosuje się w celu zniszczenia wszy i gnid. Jest to składnik leków dostępnych bez recepty, które stosuje się na skórę głowy lub inną część ciała w celu pozbycia się tych pasożytów. Jest to alternatywa dla innych leków przeciwszypawicowych.

Przeciwwskazania

Leki z 2-Octanodiolem nie powinny być stosowane jeśli jesteś na nie uczulony. Dzieci poniżej trzeciego roku życia również nie powinny ich używać bez konsultacji z lekarzem. W przypadku kobiet w ciąży oraz karmiących piersią zaleca się skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem leczenia.

Działania niepożądane

Stosowanie 2-Octanodiolu może powodować podrażnienia skóry, oczu lub gardła. Może także prowadzić do nudności, bólów brzucha, wymiotów, biegunki, a w skrajnych przypadkach nawet do utraty przytomności. Przy dużych dawkach może działać szkodliwie na niektóre organy, zwłaszcza wątrobę.

Przedawkowanie

Przedawkowanie 2-Octanodiolu może powodować nudności, wymioty, bóle brzucha, ból głowy, zawroty głowy czy nawet utratę przytomności. Może pojawić się też podrażnienie skóry lub oczu. W takim wypadku natychmiast skontaktuj się z lekarzem lub wezwij pogotowie. Zalecane jest wypicie dużej ilości wody i unikanie wszelkiego kontaktu z oczami czy skórą.

Środki ostrożności

Podczas stosowania leków zawierających 2-octanodiol, pamiętaj, aby nie stosować ich na uszkodzoną skórę lub otwarte rany. Unikaj również kontaktu z oczami, a jeśli lek dostanie się do oczu, natychmiast je przemyj. W razie połknięcia skontaktuj się z lekarzem. Nie używaj leku, jeśli masz alergię na którekolwiek składniki.