Związki aktywne biologiczne

1-metylonikotynamid (1-MNA) w preparatach występuje w postaci chlorku 1-metylonikotynamidu.

Dostępne postaci leku

1-metylonikotynamid występuje w postaci: tabletek, kapsułek, płynów doustnych, roztworów i iniekcji.

Przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do stosowania preparatów zawierających w składzie 1-MNA jest nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek z substancji pomocniczych.

1-metylonikotynamid nie powinien być stosowany u kobiet w ciąży oraz u kobiet karmiących piersią.

Przedawkowanie

Przedawkowanie 1-metylonikotynamidu może objawiać się zawrotami głowy, biegunką, nudnościami, wymiotami, uczuciem osłabienia czy niewyraźnym widzeniem. W przypadku pojawienia się takich objawów ważne jest natychmiastowe skontaktowanie się z lekarzem lub szpitalnym oddziałem ratunkowym.

Środki ostrożności

Przy stosowaniu leku z 1-metylonikotynamid ważne jest precyzyjne przestrzeganie dawki zaleconej przez lekarza. Leku nie należy spożywać na pusty żołądek. Ważne jest też unikanie spożywania alkoholu podczas terapii tym lekiem, gdyż może to pogorszyć jego działanie lub wywołać niepożądane skutki.

Rola w organizmie człowieka

1-Metylonikotynamid to związek chemiczny powiązany z nikotyną, która jest naturalnie obecny w naszym organizmie. Jego głównym zadaniem jest ochrona naszych komórek nerwowych, a także wspieranie prawidłowego funkcjonowania mózgu. Działa też przeciwzapalnie.

Objawy niedoboru

1-metylonikotynamid jest składnikiem witaminy B3, więc niedobór tej substancji może powodować objawy związane z niedoborem witaminy B3, czyli niacyny. Takie objawy to np. zmęczenie, problemy z koncentracją, depresja, problemy ze skórą, bóle głowy, biegunka, a nawet halucynacje. W ciężkich przypadkach może dojść do pelagry, choroby o ciężkim przebiegu.

Źródła pokarmowe

1-Metylonikotynamid to związek, który powstaje w organizmie z witaminy B3 (niacyny). Aby go dostarczyć organizmowi, powinniśmy spożywać produkty bogate w tę witaminę. Dobrymi źródłami niacyny są: drożdże piwne, wątróbka, mięso (zwłaszcza czerwone), ryby, orzeszki ziemne, nasiona, zielona pietruszka, pieczarki, drobiowe jajka, mleko i zboża.