Co to jest zespół jelita drażliwego (ibs)?

Zespół drażliwego jelita to przewlekła niezapalna choroba charakteryzująca się bólem brzucha, częstą zmianą w sposobie wypróżnień (występujące naprzemiennie biegunki i zaparcia) oraz brakiem wykrywalnych zmian patologicznych. Jest to częste zaburzenie o podłożu psychofizjologicznym. Choroba nazywana jest również spastyczną lub drażliwą okrężnicą. U większości pacjentów objawy nie są nasilone i można je kontrolować za pomocą diety, stresu i stylu życia.

Przyczyny

Jakie są przyczyny zespołu drażliwego jelita?

Nie jest dokładnie znana przyczyna występowania zespołu drażliwego jelita. Czynnikami, które mają wpływ na wystąpienie tej choroby, są między innymi: zaburzenia mikroflory jelitowej, zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego, wzmożenie czucia trzewnego, zaburzenia regulacji osi mózg–jelito, przebycie biegunki infekcyjnej.

Objawy

Jakie są objawy zespołu drażliwego jelita?

Głównym objawem zespołu jelita drażliwego jest występowanie bólu brzucha oraz częste zmiany w sposobie wypróżnień (naprzemienne biegunki i zaparcia). Innymi objawami są: wzdęcia brzucha, nudności, wymioty, zgaga, domieszka śluzu w kale oraz zaburzenia nastroju.

Diagnoza

Jak diagnozuje się zespół drażliwego jelita?

Diagnoza zespołu jelita drażliwego polega głównie przeprowadzeniu dokładnego wywiadu z pacjentem oraz wykluczeniu innych chorób charakteryzujących się podobnymi objawami. Zleca się między innymi: badania krwi, badanie serologiczne w kierunku celiakii, test oddechowy w kierunku zespołu rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego, badanie krwi czy kolonoskopii lub gastroskopii.

Leczenie

Jak leczy się zespół drażliwego jelita?

U większości pacjentów objawy nie są nasilone i można je kontrolować za pomocą diety, stresu i stylu życia. Farmakoterapia ma znaczenie wspomagające. Lekami stosowany w tym schorzeniu są: trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne oraz leki o działaniu rozkurczającym na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się zespołowi drażliwego jelita?

Nie istnieją konkretne metody zapobiegawcze wystąpieniu zespołu jelita drażliwego. Zaleca się unikanie stresu, dbałość o stan psychiczny, prowadzenie odpowiedniego sposobu żywienia. Takie postępowanie jest szczególnie istotne w przypadku wykrycia tego schorzenia.