Co to jest zakażenia wywołane pałeczkami shigella (szigeloza)?

Szigeloza to choroba bakteryjna przewodu pokarmowego, wywołana przez pałeczki shigella. Objawia się ciężkim biegunką, bólami brzucha oraz gorączką. Przenosi się poprzez spożycie zakażonej żywności lub wody.

Przyczyny

Jakie są przyczyny zakażeń wywołanych pałeczkami shigella (szigelozy)?

Zakażenia pałeczkami Shigella, nazywane szigelozą, są zazwyczaj spowodowane przez zjedzenie lub wypicie czegoś, co było skażone bakteriami. Można zarazić się nią przez bliski kontakt z osobą, która już ma szigelozę, lub używanie toalety, która nie została dobrze umyta po użyciu przez osobę zakażoną. Ponadto przyczyną może być brak odpowiedniej higieny rąk.

Objawy

Jakie są objawy zakażeń wywołanych pałeczkami shigella (szigelozy)?

Szigeloza to infekcja bakteryjna, która może powodować ciężką biegunkę, często z krwią lub śluzem. Często biegunce towarzyszą także nudności, wymioty, gorączka, ból brzucha i osłabienie. Objawy zazwyczaj pojawiają się po 1-7 dniach od zakażenia.

Diagnoza

Jak diagnozuje się zakażenia wywołane pałeczkami shigella (szigeloza)?

Zdiagnozowanie szigelozy, czyli zakażenia pałeczkami shigella, odbywa się za pomocą testu na obecność tych bakterii w kale. Na podstawie tego badania można stwierdzić, czy pacjent jest zarażony.

Leczenie

Jak leczy się zakażenia wywołane pałeczkami shigella (szigeloza)?

Leczenie szigelozy wymaga stosowania antybiotyków. Lekarz najczęściej przepisuje ceftriakson, azytromycynę lub ciprofloksacynę. Ważne jest, aby skończyć całą kurację, nawet jeśli objawy ustąpią, aby bakterie całkowicie zniknęły. Dodatkowo bardzo ważne jest nawadnianie organizmu, bo choroba bywa często związana z biegunką. Niektóre osoby mogą potrzebować płynów podawanych dożylnie, jeśli nie są w stanie pić wystarczająco dużo wody.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się zakażeniom wywołanym pałeczkami shigella (szigelozie)?

Zakażenie shigellą, czyli szigelozą, można zapobiegać przede wszystkim poprzez staranne mycie rąk, szczególnie przed jedzeniem i po skorzystaniu z toalety. Ważne jest także picie czystej, przegotowanej wody i jedzenie dobrze ugotowanego jedzenia. Należy unikać kontaktu z osobami zarażonymi i nie korzystać z publicznych basenów w trakcie choroby.