Co to jest zaćma starcza?

Zaćma to choroba oczu, w wyniku której dochodzi do zmętnienia soczewki, co uniemożliwia wniknięcie promieni świetlnych i tworzenie wyraźnego obrazu na siatkówce. Może one wystąpić u osób w każdym wieku, ale najczęściej występują u osób starszych. Wtedy mamy do czynienia z zaćmą starczą.

Przyczyny

Jakie są przyczyny zaćmy starczej?

Zaćma starcza jest spowodowana mętnieniem soczewki oka. Proces postępuje wraz z wiekiem. W zależności od przyczyny występowania definiuje się różne rodzaje zaćmy:
– korowa — zmętnienie zlokalizowane jest w powierzchniowych warstwach soczewki, oprócz zaburzonej ostrości wzroku może pojawić się również podwójne widzenie;
– podtorebkowa czaszowata — zmętnienie tylnej torebki soczewki o powolnym przebiegu, objawy są dosyć nasilone i występuje rozszczepienie światła i związane z tym olśnienie utrudniające wykonywanie pewnych czynności;
– jądrowa — zmętnienie zlokalizowane jest w jądrze soczewki, postępuje powoli i nie zaburza ostrości widzenia, natomiast prowadzi do krótkowzroczności.

Objawy

Jakie są objawy zaćmy starczej?

Głównym objawem zaćmy jest obniżenie ostrości wzroku, które nie może zostać skorygowane odpowiednio dobranymi szkłami okularowymi. W zależności od typu zaćmy pacjent może zgłaszać oślepienie przez jaskrawe światło, np. reflektory nadjeżdżających samochodów, jednooczne dwojenie a czasem paradoksalnie poniekąd poprawę widzenia z bliskiej odległości z powodu przesunięcia refrakcji w kierunku krótkowzroczności charakterystycznego dla zaćmy jądrowej.

Diagnoza

Jak diagnozuje się zaćmę starczą?

Diagnostyka zaćmy starczej opiera się na badaniu oka w lampie szczelinowej. Wcześniej lekarz podaje środek farmakologiczny, który ma za zadanie rozszerzyć źrenicę.

Leczenie

Jak leczy się zaćmę starczą?

Zaćmę starczą (wcześnie zdiagnozowaną) leczy się środkami przeciwkataraktowymi, które aplikuje się do gałek ocznych w postaci kropli. Jeśli zmętnienie obejmuje całą soczewkę, konieczne jest leczenie operacyjne. Po usunięciu zaćmy konieczne jest używanie silnych okularów skupiających, zastępujących usuniętą soczewkę. Można też nosić soczewki kontaktowe. Coraz częściej pacjenci decydują się na wstawienie protezy soczewki.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się zaćmie starczej?

Niestety nie istnieje konkretna metoda zapobiegawcza występowania zaćmy. Można opóźnić jej pojawienie przez unikanie szkodliwego promieniowania czy palenia papierosów. Ponadto regularne badania wzroku mogą pomóc we wczesnym wykryciu choroby.