Co to jest ostre zapalenie pochwy?
Ostre zapalenie pochwy jest stanem zapalnym pochwy, który może powodować upławy, swędzenie i ból. Często jest spowodowane infekcją bakteryjną, grzybiczą lub wirusową.
Przyczyny
Jakie są przyczyny ostrego zapalenia pochwy?
Stan zapalny pochwy to często wynik nieprawidłowej higieny miejsc intymnych. Stan zapalny pochwy może pojawić się po miesiączce, ale także po poronieniu. Stanom zapalnym miejsc intymnych sprzyja korzystanie z toalet czy basenów publicznych. Do innych przyczyn, które mogą wywołać ostre zapalenie pochwy, należą: zabiegi ginekologiczne, kilku partnerów seksualnych, zbyt częste irygacje, które zaburzają równowagę flory bakteryjnej pochwy, błędy w higienie osobistej miejsc intymnych, niewłaściwa dieta, a więc bogata w cukry i produkty wysokoprzetworzone.
Objawy
Jakie są objawy ostrego zapalenia pochwy?
Sam przebieg schorzenia i specyfika poszczególnych symptomów zależą od rodzaju zapalenia, najczęściej jednak ostre zapalenie pochwy oraz sromu daje objawy takie jak: swędzenie pochwy, zaczerwienienie i obrzęk warg sromowych oraz błony śluzowej pochwy, upławy (wydzielina z pochwy przybiera inną konsystencję, barwę i zapach), ból podczas stosunku płciowego, bolesne oddawanie moczu oraz lekkie krwawienie z pochwy lub plamienie.
Diagnoza
Jak diagnozuje się ostre zapalenie pochwy?
Diagnoza ostrego zapalenia pochwy jest ustalana przez lekarza na podstawie dokładnego wywiadu medycznego, badania fizykalnego oraz ewentualnych badań, takich jak wymaz z pochwy czy badanie mikrobiologiczne.
Leczenie
Jak leczy się ostre zapalenie pochwy?
Leczenie zależne jest od tego, co wywołało zapalenie pochwy, dlatego przed ustaleniem przez lekarza sposobu leczenia ważne jest pobranie wymazu z pochwy. Bakteryjne zapalenie pochwy oraz drożdżakowe zapalenie pochwy i sromu są często spotykane przez ginekologów położników. Leczenie obu dolegliwości jest trudne ze względu na podobne objawy i tendencję do nawracania. W zależności od wyniku badania podaje się antybiotyki lub leki przeciwgrzybicze, niekiedy zarówno doustnie, jak i dopochwowo. W niektórych przypadkach, leczeniu poddany powinien zostać również partner. Dodatkowo zaleca się stosowanie leków zawierających bakterie kwasu mlekowego.
Zapobieganie
Jaki zapobiega się ostremu zapaleniu pochwy?
Sposobem na zminimalizowanie ryzyka rozwinięcia się ostrego zapalenia pochwy jest stosowanie się do zasad profilaktyki. Są one równie istotne jako uzupełnienie leczenia, gdy zapalenie pochwy już się rozwinie. Metody wspomagające zdrowie intymne, o których warto pamiętać, to m.in.:
– profilaktyka związana z prawidłową higieną intymną (łagodne środki myjące, osuszanie narządów płciowych oddzielnym ręcznikiem, częste wymienianie wkładek, przewiewna bielizna, podcieranie się od przodu do tyłu);
– stosowanie probiotyków (np. kefiry, jogurty), a także probiotyków dopochwowych;
– odpowiednia dieta, szczególnie dieta bezcukrowa, uwzględniająca owoce i warzywa, a także picie odpowiednich ilości wody;
– higiena w przypadku współżycia (prysznic przed i po, skorzystanie z toalety po zbliżeniu);
– unikanie palenia papierosów i picia alkoholu;
– ograniczenie stresu.